8. výroční konference SAK

Dne 22. 6. 2016 proběhla v pražském hotelu Pyramida již 8. celostátní konference Spojené akreditační komise. Hlavní téma letošní konference, kterým bylo Lidé a prostředí jako faktor bezpečí zdravotních služeb, se zaměřilo především na oblast řízení lidských zdrojů včetně prevence negativních faktorů na pracovišti (agrese, šikana), dále na oblast fyzického a stavebního bezpečí zdravotnických zařízení a na řešení krizových situací. Velký zájem o konferenci  se projevil účastí více než 140 osob.

 

 

Konferenci zahájila plenární sekce, v jejímž úvodu vystoupil v zastoupení ministra zdravotnictví, který nad konferencí převzal záštitu, jeho náměstek Ing. Petr Landa, který přítomné seznámil s mírou plnění Akčního plánu kvality a bezpečí.

 

 

Následující prezentace prezidentky České asiciace sester, Dr. Šochmanové, analyzovala příčiny nedostatku zdravotních sester (jako zásadního činitele kvality a bezpečí ve zdravotnictví) v nemocnicích a léčebnách - poukázala přitom na fakt, že plánovaná redukce vzdělávání sester pravděpodobně jejich nedostatek nevyřeší - ten je dán zejména nízkým finančním ohodnocením.

 


Vystoupení bezpečnostního experta, generála Andora Šándor popisující plošně neřešená rizika spojená s výskytem tzv. blackoutu (plošného výpadku elektrické energie) jasně ukázalo, jak důležité je pro zdravotnická zařízení systematicky identifikovat interní i externí rizika (oblast řešena jedním ze standardů SAK).

 


JUDr. Ryška z Krajského soudu v Brně se věnoval významu kvalitně vedené zdravotnické dokumentace - na kasuistikách předvedl, jak nečitelná, dodatečně upravovaná či neúplná dokumentace může vést k tzv. obrácení důkazního břemene, případně k vyloučení dokumentace z důkazního řízení.

 


Závěr plenární sekce patřil prezentaci zkušeností s přípravou k akreditaci u skupiny nemocnic - Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje. Ing. Martina Pátá poukázala na výhody integrované přípravy k akreditaci i koordinovaného sběru dat o kvalitě péče.


Prezentace, které zazněly v plenární sekci jsou ke stažení zde.

 

 

Téma první odpolední sekce, které znělo: „Péče o zdravotnický personál“, předčilo v jednotlivých sděleních očekávání účastníků konference,  prezentováno bylo velké množství praktických a užitečných informací.
Zaznělo celkem 11 přednášek především z akreditovaných zařízení a MZ ČR.

Úvodní přednáška, pojednávající o mobbingu ve zdravotnictví byla spojena s radami jak tomuto přecházet, kam se obracet a jak mobbing řešit. Dále se pokračovalo přednáškou „Psychosociální intervenční péče ve FNHK“.


V sekci zazněla i výzkumná studie „Faktory ovlivňující spokojenosti nelékařských zdravotnických pracovníků“, další z témat byl „Age management jako perspektivní nástroj k poskytování kvalitní péče“.
Tématem kuřáctví zaměstnanců se zaobírá řada nemocnic v ČR a i Fakultní nemocnice Královské Vinohrady přišla s nápady, jak kuřáky kouření odnaučit.


Dále zazněla prezentace s názvem „Je to vždy jen o penězích?“ – kdy řada účastníků setkání konstatovala, že skutečně ne. Chování personálu a managementu vč. prostředí se dá kultivovat i jinak.
Příspěvkem o nárůstu agrese pacientů a opatření, která VFN v Praze přijala pro snížení následků na zdraví a majetku nemocnice, se zakončovala 2/3 sekce.


Zástupci MZČR prezentovali zajímavé příspěvky o národní síti nemocnic podporujících zdraví, a dále dobrovolnické činnosti v nemocnicích, která je ze strany MZČR podporována.


FN Královské Vinohrady prezentovaly příspěvek „Postavení epidemiologické sestry, konkrétní přínosy pro pacienty i personál“. Sekci ukončila Ing. Monika Kolková příspěvkem na téma „Lean Psychology management v nemocnicích“.

Úroveň všech sdělení a diskuse účastníků této sekce je na místě zhodnotit jako vysokou.


V druhé sekci na téma „Zkušenosti z řízení kvality a bezpečí zdravotních služeb“ prezentovalo své zkušenosti celkem 12 účastníků. Přednášky jasně signalizovaly, že řízení kvality a bezpečí nabývá stále vyšší úrovně, a že pojmy jako procesní řízení, řízení rizik a synergie procesů zaujímá ve zdravotnictví své pevné místo.
S velmi zajímavým příspěvkem, řešícím požadavky na krizovou připravenost poskytovatelů zdravotní péče v kontextu omezených možností Hasičského záchranného sboru, vystoupila zástupkyně HZS Moravskoslezského kraje.

 

 

Přednáška týmu Masarykova onkologického ústavu a Masarykovy univerzity Brno se zabývala zásadními riziky kontaminace prostředí cytotoxickými látkami a účinnými, praxí ověřenými postupy prevence.

 

Oblasti sběru dat, jejich analýzou a definováním opatření se zabývaly příspěvky: Oblastní nemocnice Kolín, a.s. na téma „Prevence záměny a perioperační bezpečnostní proces a PhDr. Jany Marsové „Analýza FMEA v procesu odběru biologického materiálu.

 

Zajímavé bylo srovnání systémů řízení kvality, řešených formou integrovaných manažerských systémů dle norem řady ISO a formou akreditačních standardů SAK v podání zástupkyně firmy ProCare z Bratislavy, která jako první na Slovensku vedle certifikace ISO akreditovala svá 3 zařízení dle standardů SAK.

 

Zaváděním elektronických systémů do oblasti zvyšování kvality se zabývala prezentace Nemocnic Pardubického kraje, a.s. – „Elektronické zpracování interních auditů“ a přednáška zástupkyně firmy STAPRO s.r.o.  z oblasti „Evidence podávání léčiv“.

 

O své zkušenosti s přípravou na akreditaci první zdravotnické záchranné služby, která se rozhodla aplikovat akreditační standardy SAK a zvyšovat bezpečí svých pacientů i zaměstnanců se podělil s účastníky konference ředitel ZZS Karlovarského kraje.

 

Se závěry z konference EQUIP, věnované bezpečí a kvalitě péče v primární péči vystoupil tým přednášejících MUDr. Kovář a doc. MUDr. Seifert, Ph.D.


Podnětnou byla i prezentace zástupkyně FN Královské Vinohrady, které s pohledu zdravotnického pracovníka referovala o potřebnosti a přínosech komplexních auditů bezpečnosti prostředí zdravotnického zařízení.

 

O poutavosti přednášek svědčí i fakt, že účastníci i přes pokročilou dobu setrvali v sále a vyslechli si v plném počtu i poslední přednášku z FN Královské Vinohrady na téma „ Dobrovolnický program a jeho role v péči o personál nemocnice.

 

8. výroční konference SAK byla nejen příležitostí vyslechnout si zajímavé příspěvky a účastnit se diskusí, ale také jedinečnou možností k neformálním výměnám zkušeností s kolegy z podobných zařízení. Děkujeme všem přednášejícím i účastníkům a těšíme se na konferenci devátou.