IKEM obhájil akreditaci
10.03.2025
„IKEM prokázal že i nadále splňuje přísná kritéria kvality a bezpečí poskytované péče podle Akreditačních standardů SAK,“ zdůraznil MUDr. David Marx, Ph.D., ředitel SAK. „Poprvé získal akreditaci v roce 2015 a během let opakovaně prokazuje, že jím poskytovaná péče pacientům odpovídá těm nejvyšším kritériím. Letošní souhrnná známka byla dokonce vyšší, než když akreditaci obhajoval v roce 2021,“ dodal.
Princip procesu akreditace, a to ať už první nebo opakované (vydané akreditační osvědčení má platnost tři roky) zůstává stále stejný. „Jednoduše řečeno se jedná o prověření, zda se dané zdravotnické zařízení řídí „pokyny“, které jsou obsaženy v příslušných standardech vypracovaných a zveřejněných SAK. To znamená, že zařízení vypracovalo potřebné vnitřní směrnice a v praxi se jimi řídí,“ vysvětlil MUDr. Ivan Staněk, MBA, předseda správní rady SAK, konzultant a auditor.
Za zhruba dvacetileté období provádění akreditací v ČR vyšla z dílny SAK již celkem čtyři vydání akreditačních standardů pro nemocnice (k dispozici jsou na www.sakcr.cz). Poslední je účinné od 1.2. 2024. „Odlišnosti ale nejsou nijak dramatické. Při změnách SAK reaguje především na legislativní změny, dále dochází k upřesnění některých interpretačních nejasností. Standardy reagují i na významné celospolečenské jevy, jakou byla například pandemie COVID-19 a trvale narůstající riziko antibiotické rezistence, které si vynutily efektivní a systémové nastavení procesu prevence a kontroly infekcí,“ uvedl Ivan Staněk. Větší důraz kladou standardy SAK i na proaktivní přístup při řízení kvality a bezpečí, mimo jiné i s ohledem na narůstající počet soudních sporů ve zdravotnictví. Do této oblasti patří i zavedení nového standardu, který požaduje zavedení systému včasné detekce zhoršení stavu pacienta.
A jaký mají z akreditace zdravotnických zařízení prospěch pacienti? Na základě zjištěných nálezů přijímají zdravotnická zařízení nápravná opatření, která mohou ovlivnit vyšší úroveň kvality a bezpečí pro pacienty. „Vždy se při každé akreditaci objeví nějaká „nedokonalost,“ která se následně napraví,“ uvedl Ivan Staněk. „V mnoha standardech se snažíme, aby zdravotnické zařízení sledovalo a reagovalo na vývoj v medicíně. Nutný je sběr dat především v těch nejrizikovějších oblastech,“ dodal David Marx.
SAK je také členem Mezinárodní společnost pro kvalitu ve zdravotnictví (ISQUA). Ta se hodnocením kvality a bezpečí ve zdravotnictví zabývá na mezinárodní úrovni. Mezinárodní akreditační principy definované ISQUA a Světovou zdravotnickou organizací WHO, stanovují plnění požadavků souvisejících se zaměřením na pacienta a respektováním jeho práv.
V České republice působí od roku 1998 a od té doby absolvovalo akreditaci u ní na 130 zdravotnických zařízení. Díky kvalitě standardů SAK a schopnosti jejích auditorů pomáhat zdravotnickým zařízením zavádět a udržovat vysokou kvalitu a bezpečí poskytované péče, projevily zájem o jejím služby v posledních letech i subjekty na Slovensku.