Oblastní nemocnice Kolín potvrdila vysokou úroveň péče
24.04.2025
Kolín / Oblastní nemocnice Kolín, a.s., (ONK) získala již počtvrté akreditaci od Spojené akreditační komise, o.p.s. (SAK). Tento fakt potvrzuje, že nemocnice dlouhodobě udržuje vysoký standard kvality a bezpečí poskytované zdravotní péče. Akreditační šetření proběhlo v březnu 2025 a navázalo na předchozí úspěšná hodnocení z let 2015, 2018 a 2022.
„Pro naši nemocnici je získání akreditace důležitým signálem, že systém řízení kvality a bezpečí, který uplatňujeme napříč všemi třemi našimi pracovišti – v Kolíně, Kutné Hoře a Vojkově – je funkční a přináší konkrétní výsledky,“ říká Ing. Alžběta Rossi, manažerka kvality ONK.
Certifikát má časově omezenou platnost, protože i v oblasti zdravotnických služeb platí, že vývoj se nezastavuje. Kvalita a bezpečí nejsou jednorázovým cílem, ale průběžným procesem, který musí reagovat na nové výzvy a změny v medicíně, technologiích i očekávání pacientů. Pravidelná reakreditace tak není jen formalitou, ale důležitým nástrojem, jak udržet vysoký standard péče v čase.
Pozitivní dojem z průběhu akreditačního šetření potvrzuje vedoucí auditor MUDr. Michal Pisár, MHA: „Nemocnice Kolín je příkladem zařízení, které dokáže propojit formální požadavky akreditačních standardů s jejich smysluplným naplněním v každodenní praxi. Zvlášť v kontextu více pracovišť a probíhajících modernizačních projektů je patrné, že kvalita a bezpečí jsou zde systematicky řízeny.“
Každodenní práce i systémová optimalizace
Proces přípravy na akreditační šetření v ONK propojili s interním vyhodnocením kvality a bezpečí za rok 2024. „Osvědčilo se nám provádět interní audity a školení průběžně, takže zaměstnanci pokračovali ve svých běžných činnostech i v období příprav. Významnou podporu pro nás představuje i mezioborová spolupráce – zapojení odborníků z klinických i technických oborů, hygieny, krizového řízení či kybernetické bezpečnosti,“vysvětluje Rossi.
Přestože kontroly nejsou pochopitelně mezi zaměstnanci oblíbené, v ONK se daří budovat pochopení pro jejich smysl. „Zaměstnanci samozřejmě nemají rádi kontroly, ani já ne,“ přiznává manažerka kvality. „Na školeních vždy zdůrazňuji, že auditor není od toho, aby je zkoušel ze znalostí, ale aby prověřil správnost a funkčnost nastaveného systému,“ doplňuje.
Auditoři SAK mají zkušenosti z mnoha zdravotnických zařízení a zaměřují se spíše na partnerskou zpětnou vazbu než na formální kontrolu. Velkou výzvou v oblasti řízení kvality byla pro nemocnici doba covidových opatření, kdy se auditní činnost přerušila. „Mile mě překvapilo, že činnosti, které mají smysl, se udržely i bez intenzivních kontrol. Kvalitu vnímám jako optimální způsob realizace procesů, který by neměl zaměstnance zbytečně zatěžovat. Nastavený systém by jim měl naopak pomáhat dodržovat standardy a minimalizovat rizika. Pokud něco v praxi očividně nefunguje, tak to vnímám jako špatně nastavený systém,“ zdůrazňuje Rossi.
Akreditační šetření probíhá podle aktuálně platných standardů SAK, jejichž čtvrté vydání je účinné od 1. 2. 2024. I když základní rámec zůstává stabilní, standardy průběžně reagují na vývoj legislativy i klíčové společenské a odborné výzvy.
„Pandemie COVID-19 a rostoucí riziko antibiotické rezistence si vyžádaly nové a efektivní přístupy v oblasti prevence a kontroly infekcí,“ uvedl MUDr. Michal Pisár MHA. „Větší důraz nyní klademe i na proaktivní řízení kvality a bezpečí – například prostřednictvím systému včasné detekce zhoršení zdravotního stavu pacienta.“
Důraz na kontinuitu i moderní technologie
Oblastní nemocnice Kolín v rámci kontinuálního zlepšování zavádí nové nástroje pro posílení kvality péče. Patří k nim zejména:
- elektronizace ošetřovatelské dokumentace, která zajišťuje lepší dostupnost a čitelnost záznamů pro zdravotnický personál,
- portál řízení dokumentů pro evidenci a správu vnitřních předpisů a formulářů,
- využití prvků umělé inteligence, například pro sledování infekcí spojených se zdravotní péčí nebo automatickou identifikaci rizikových pacientů v oblasti farmakoterapie.