Nástroj pro zvyšování kvality a bezpečí služeb

02.04.2013

 Spojená akreditační komise, o.p.s. (SAK), vydává s účinností od ledna 2014 nové (již třetí) vydání akreditačních standardů pro nemocnice. Pokračuje tak v tradici přibližně s tříletou periodicitou obměňovat jak formálně, tak věcně standardy jako nástroj kontinuálního zvyšování kvality a bezpečí v lůžkové i ambulantní péči.
V souvislosti s požadavky zákona o zdravotních službách a v souladu s faktem, že SAK je registrována jako osoba oprávněná provádět hodnocení kvality a bezpečí, bylo nové vydání akreditační standardů schváleno MZ ČR dne 9. listopadu 2012. To však – stejně jako u předcházejících vydání – neznamená, že se SAK v oblastech upravených standardy spokojí s minimálními požadavky danými vyhláškou – tyto bazální požadavky nové standardy pochopitelně naplňují, ale také účelně překračují a doplňují úpravou oblastí nad rámec požadavků vyhlášky. To je vedeno snahou o co největší interpretaci požadavků standardů a také o realizaci postupů v maximální míře napomáhajících zavedení a udržení systému kvality a bezpečí v dané nemocnici či léčebně.
Cílem činnosti SAK je poskytnout nemocnicím a léčebnám nástroj ke zvyšování kvality a bezpečí poskytovaných služeb napříč všemi klinickými a souvisejícími činnostmi a učinit tak formou srozumitelnou a návodnou, přinášející svým uživatelům i „přidanou hodnotu“ ve formě odkazů na aktuální legislativu, pokud se oblastí upravovaných standardy týká.
Nové akreditační standardy nereagují jen na domácí realitu – zejména v oblasti řízení rizika jsme do nich integrovali řadu doporučení Světové zdravotnické organizace i Rady Evropské komise. Snažili jsme se, aby princip aktivního vyhledávání a hodnocení rizik tak, jak je prosazován u našich partnerských organizací v Evropě i mimo ni, byl součástí standardů , zejména kapitol Řízení kvality a bezpečí a Bezpečí prostředí.

Jaké změny nové standardy přinášejí

Při přípravě 3. vydání jsme vycházeli z rozsáhlých zkušeností v oblasti hodnocení kvality a bezpečí zdravotnických zařízení, ze zpětných vazeb od jednotlivých zařízení i našich spolupracovníků i z poznatků získávaných na kursech a konferencích, které pořádáme či kterých se účastníme. Akreditační standardy rovněž odpovídají struktuře požadavků Mezinárodní společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví (ISQuA).
Čtenáře Zdravotnických novin budeme do konce letošního roku pravidelně seznamovat s konkrétními změnami v jednotlivých kapitolách standardů. V dnešním úvodním textu shrnu změny zásadní: * Součástí akreditačních standardů jsou v samostatné kapitole resortní bezpečnostní cíle MZ ČR – SAK je přesvědčena, že tyto cíle vycházející ze zahraničních i národních zkušeností regulují ty nejrizikovější oblasti poskytování zdravotních služeb, a proto je logické, že je jejich naplnění v akreditačním šetření posuzováno – dosud tomu tak bylo v rámci systému řízení kvality a bezpečí.
* V řadě případů ze stávajícího jednoho standardu vznikly dva či tři, aby byly požadavky jasně a přesně popsány.
* Pro zjednodušení práce se standardy byly vytvořeny samostatné kapitoly týkající se anesteziologické a chirurgické péče, objednávání předepisování a podávání léčiv a oblasti informací a komunikace s pacienty a jejich blízkými – sem byly umístěny všechny standardy upravující danou problematiku.
* Zjednodušena byla oblast týkající se stravování pacientů a nutriční péče.
* Oblast práv pacientů a jejich blízkých je upravena tak, aby plně odpovídala stávající právní úpravě, zpřesněny jsou standardy týkající se edukace a léčby bolesti.
* Rozšířena a zpřesněna byla kapitola týkající se řízení kvality a bezpečí, ve které se nově stanoví oblasti, pro něž nemocnice sbírá data dokládající trend zvyšování kvality.
* V kapitole Bezpečí prostředí jsou soustředěny všechny standardy týkající se budov, ve kterých se poskytuje zdravotní péče, přístrojové techniky, energií apod.
* Formální, ale praktickou změnou je číslování jednotlivých standardů, které přímo odkazuje na příslušnou kapitolu.
Ostatní struktura standardů, tedy rozdělení na účel a naplnění standardu (popis způsobů, jak standard naplnit) a indikátory standardu (měřitelné položky dokládající jeho naplnění), zůstávají stejné.
Nové vydání Akreditačních standardů SAK pro nemocnice pokládáme za užitečný nástroj nejen pro zdravotnická zařízení připravující se k akreditaci SAK, ale pro všechna, která se snaží kontinuálně zvyšovat kvalitu a bezpečí svých služeb.