Lázně Darkov jsou odborným léčebným ústavem
22.04.2013
Lázně Darkov na Karvinsku mohou nově přijímat na doléčení vážně nemocné pacienty v režimu odborného léčebného ústavu.
Získaly nejen nezbytný statut, ale od této chvíle také smlouvy s pojišťovnami. Moravskoslezskenovinky.cz o tom informovala mediální zástupkyně Lázní Darkov Eva Kijonková.
Pro lázně jde o významný posun v činnosti. Pro pacienty se rozšiřuje možnost doléčení v jiném typu zařízení než dosud. Tato péče totiž byla v minulosti poskytována pouze ve vyhrazených léčebných ústavech. „Jde o malou revoluci v lázeňství a velkou ve vnímání lidí. Lázně dnes nejsou zdaleka jen wellness centry, stále více se přibližují akutní medicíně,“ uvedl Jaroslav Čánek, předseda představenstva Lázní Darkov.
Darkovské zařízení usilovalo o statut odborného léčebného ústavu (OLÚ) zhruba dva a půl roku. Souhlas Ministerstva zdravotnictví k tomuto typu péče získalo v roce 2011, až dosud ale lázním chyběly smlouvy s pojišťovnami.
„Bez nich je samotný statut OLÚ problematický, protože vážně nemocní lidé nemohou tuto péči hradit a my bychom ji nemohli poskytovat bezúplatně,“ upozornil Jaroslav Čánek.
V současné době mají Lázně Darkov uzavřeny smlouvy se všemi velkými pojišťovnami včetně VZP, která je pro zdravotníky klíčovou pojišťovnou. „Dohoda s VZP je vždy signální smlouvou pro další pojišťovny. My jsme ji podepsali doslova před pár hodinami,“ doplnil předseda představenstva.
Pro pacienty je v Lázních Darkov k dispozici 111 lůžek. Přijíždět na ně budou z krajských nemocnic z celého Moravskoslezského kraje, z Fakultních nemocnic v Ostravě a Brně i z klinik, se kterými lázně dlouhodobě spolupracují v oblasti rehabilitace po totálních náhradách velkých kloubů.
Lázně Darkov mají pro odbornou léčbu k dispozici bezbariérové pokoje s polohovacími lůžky, centrální ambulance s „open space“ systémem a přímou vazbu na terapie. Tento systém již delší dobu využívají v tzv. „iktovém programu“, který je určen pacientům po mozkových příhodách a klientům s větším pohybovým deficitem a s nároky na zvýšenou ošetřovatelskou péči. Do iktového programu se pacienti dostávají už osmý až dvanáctý den po klinické léčbě.
„Tato náročná léčba byla původně poskytována na lůžkách lázeňských, v současné době tuto péči budeme poskytovat na lůžkách OLÚ, která jsou situována na třech patrech budovy „A“ Rehabilitačního sanatoria,“ doplnila Petra Filipová, obchodní ředitelka Lázní Darkov.
Režim OLÚ znamená, že lázně musí mít k dispozici vyšší počet odborného personálu a širší technické vybavení. Tato kritéria Lázně Darkov splňují. Navíc se od roku 2011 připravují na akreditaci podle Národních akreditačních standardů Spojené akreditační komise České republiky (SAK ČR) pro zdravotnická zařízení, která je dosud známá pouze z nemocnic.
Zařízení musí jako celek splnit 73 standardizovaných požadavků SAK ČR. Výsledkem bude pro pacienty garance, že dostanou individuální péči na předem jasně stanovené úrovni a že každý zaměstnanec lázní nese osobní odpovědnost za kvalitu své práce. Proces akreditace chtějí Lázně Darkov dokončit v roce 2015.