Expert: Pacienti na vozíčcích by měli jezdit s pásy

03.05.2013

 Vysočina – Nedávný případ pádu pacientky z nemocničního vozíku v Jihlavě nemusel skončit tragicky, kdyby nemocnice používala bezpečnostní pásy. „Podobné nehody nejsou v českých ani světových nemocnicích ničím výjimečným. Pro starší pacienty často končí těmi nejhoršími následky. Jde o celosvětový problém, proto použití bezpečnostních pásů u vozíků a dalších preventivních opatření při převozu pacientů významně snižuje riziko nežádoucích pádů," řekl odborníka na lékařskou péči David Marx.


Tragický případ se v jihlavské nemocnici stal v lednu. Zřízenec, který převážel šestasedmdesátiletou Irenu Hlouškovou, nezvládl zatáčku, narazil do zdi a žena z vozíku vypadla na zem. Při pádu si zlomila stehenní kosti na obou nohách a podle příbuzných si poranila i hlavu. Po několikahodinové operaci už zůstala žena, která v nemocnici pracovala celý život, upoutaná na lůžku a po osmi týdnech zemřela. Na Vysočině jde o ojedinělý a extrémní případ.

Případ z Jihlavy tento týden začala vyšetřovat policie, protože rodina podala na nemocnici 18. dubna trestní oznámení. „Babička jela do nemocnice na rutinní vyšetření, ani tam neměla být hospitalizována, a nakonec se už domu nikdy nevrátila," zdůvodnila vnučka Adéla Hloušková.
Co lze dělat?

Nežádoucí pády trápí všechna zdravotnická zařízení. Jak s nimi bojuje pět nemocnic na Vysočině? „Prosím, nevstávejte, použijte zvonek," vyzývají například cedule u lůžek rizikových pacientů v třebíčské nemocnici.

Problematice pádů se třebíčská nemocnice věnuje dlouhodobě od roku 2004, kdy byla zapojena do celonárodního projektu Fakultní Thomayerovy nemocnice Prevence pádů a zranění. „Pracoviště LDN bylo vybaveno patnácti lůžky s nastavitelnou výškou. Minimálně jedenkrát ročně prochází personál školením v problematice prevence pádu a zranění. Jedenkrát ročně je také kontrolován technický stav transportních vozíků. Všechna tato opatření vedla k pomalému snižování počtu pádů a snižování podílu zranění," uvedla mluvčí nemocnice Simona Kafoňková.

Nejčastější příčinou pádů byla v loňském roce ztráta rovnováhy nebo nestabilita při chůzi. Podle Davida Marxe si pacienti způsobí zranění sami, ale jsou způsobeny i provozními příčinami. Například kluzkou podlahou či chybějícími madly.
Upadlo kolečko

U případu z Jihlavy ředitel nemocnice rodině řekl, že u vozíku údajně upadlo kolečko. Prvotní informace ale spíše nasvědčovaly tomu, že zřízenec jel s vozíkem příliš rychle nebo nedával při jízdě pozor.

Podle mluvčí Moniky Pytlíkové jsou zaměstnanci jihlavské nemocnice pravidelně proškolováni. „Konkrétně pádů z vozíku máme za poslední dva roky dva. Ve druhém případě došlo jen k lehkému zranění. Ihned po této nežádoucí události v lednu došlo k mimořádnému proškolení a následné simulaci případu," upozornila Pytlíková.

Jihlavská nemocnice letos řešila dva mimořádné případy, kdy došlo k vážnějšímu zranění pacienta při pádu. V minulém roce to bylo čtrnáct případů a v roce 2011 třináct případů. „Jde například o pacienta, který jde na toaletu a cestou uklouzne. Nebo například vstává z postele a sjede na zem, to je jeden z nejčastějších. Především pak jde o případy, kdy pacient nechce například v noci zvonit na sestřičku, nepřivolá si pomoc a vydá se sám na toaletu," vysvětlila mluvčí Pytlíková a dodala, že takovým případům nejde zabránit, protože to by musela i v noci hlídkovat na každém pokoji sestřička. „Hospitalizovaní pacienti jsou samozřejmě poučeni o tom, že si mají vždy přivolat sestřičku, ale nemůžeme nikoho nutit, aby si přivolal pomoc," říká Pytlíková.

Minulý měsíc například v jihlavské nemocnici spadla diabetická pacientka, která byla po amputaci nohy. Pacientka se na pokoji při snídani opřela o stolek a sklouzla z lůžka na zem. Zdravotníci jí poté pomohli zpět na lůžko, pacientka se při pádu nezranila. Aby se zabránilo dalšímu případnému pádu, byla její postel vybavena bočnicemi.
Brod zvítězil

Pády sledují i v havlíčkobrodské nemocnici. Ta předloni vyhrála soutěž Bezpečná nemocnice právě s projektem bezpečnostních pásů na nemocničních vozících. „Za poslední dva roky nemáme nahlášen žádný pád z vozíku při přepravě pacienta," říká mluvčí nemocnice Petra Černo.

U hospitalizovaných pacientů zaznamenali celkem osm těžších poranění. Například zlomeninu prstu ruky, lehký otřes mozku při pádu pacienta z lůžka. „Ve většině případů neuposlechl pacient upozornění zdravotnického personálu, že nemá vstávat, ani cedulky na posteli. Jde o pacienty, u nichž léky mohou způsobit malátnost, často jde o starší pacienty," podotkla Petra Černo.
Mezinárodní systém

Nemocnice v Novém Městě na Moravě loni neměla ani jeden pád z nemocničního vozíku. Podle mluvčího nemocnice Romana Kratochvíla se informace o pádech v nemocnicích zaznamenávají do mezinárodního systému a informace se sbíhají také na krajském úřadu. Vedoucí oddělení zdravotní péče na krajském úřadu Eva Tomášková ale ve čtvrtek Deníku řekla, že do systému nemají přístup.

Zkušenost s podobným pádem, jaký se stal v Jihlavě, nemají ani v pelhřimovské nemocnici. Podle ředitele Jana Mlčáka patří pády v nemocnicích do nežádoucích událostí a???jsou indikátorem kvality každé akreditované nemocnice."