Léčebna získala certifikát, chtějí ho také nemocnice

29.05.2013

 Psychiatrická léčebna Kosmonosy získala už podruhé certifikát, který zaručuje bezpečné prostředí a kvalitní péči pro pacienty. Zatím je jediným lůžkovým zdravotnickým zařízením v kraji, do budoucna by měly přibýt další nemocnice.

STŘEDNÍ ČECHY Zatím to platí jen v Kosmonosech, brzy by se však certifikátem Spojené akreditační komise mohli chlubit i v mladoboleslavské, kladenské, příbramské, kolínské a benešovské nemocnici. „Na tuto akreditaci se již připravujeme, chtěli bychom ji do konce roku. Jednoznačně se tím zvýší kvalita provozu nemocnice a obzvláště bezpečnost pro pacienty,“ vysvětluje zájem mluvčí mělnické nemocnice Lucie Zikmundová.
A středočeský hejtman Josef Řihák přidává další výhodu. „Existuje předpoklad, že v budoucnosti budou na fakt, zda nemocnice akreditovaná je, či není, pohlížet i zdravotní pojišťovny. Je proto nutné předejít možné diskriminaci našich nemocnic, tedy snížením úhrad z tohoto důvodu,“ podotkl Řihák.

Záruka na tři roky

Certifikát od Spojené akreditační komise platí vždy tři roky, kosmonoská léčebna ho poprvé získala v roce 2010. Při první akreditaci stačil základ, s každou další jde o zvyšování úrovně. Podle zákona musí mít každé zdravotnické zařízení od loňského roku nastavená pravidla pro běžnou činnost i mimořádné situace, takzvané standardy. Ty se týkají výdeje léků, fungování zařízení, ale například i technického zabezpečení. Kontrolu standardů si provádějí sama zařízení. Pokud chtějí získat certifikát od Spojené akreditační komise, musí podstoupit ještě vnější audit a dodržet všechny jimi stanovené normy. Těch je v současné době 73.
„Zvyšování kvality a bezpečí je nekončící proces, který znamená trvale vyhledávat možná slabá místa v provozu, reagovat na nové podněty a další změny podmínek, zvláště legislativy,“ vysvětlil Milan Novák, manažer kvality v Psychiatrické léčebně Kosmonosy.

Pomohou tlusté desky

Nastavená pravidla se tak průběžně upravují. Podněty chodí i od personálu, který se během běžné činnosti může setkat i s nečekanými situacemi. A musí vědět, jak se rychle zachovat. Takovým případem je například nalezená zbraň u pacienta. „Stává se to třeba jednou za několik let, ale všichni musí vědět, co dělat. Zavolat hned na policii, předat jim to, vyplnit formulář, který je už připravený v počítači,“ popsal Novák.
Reakce na každodenní situace má každý v hlavě, u těch méně obvyklých ví, kde najít řešení – tlusté desky standardů jsou na každé sesterně a také v počítačích. Systém je to propracovaný do největších detailů, začal vznikat před osmi lety.
Pravidla se týkají i postupu při požáru, napadení personálu, hygienických předpisů, průkaznosti veškeré dokumentace, ale také bezpečnosti technické. Například je velmi propracovaný systém identifikace pacienta. „U nás se kvůli bezpečnosti pacienta nehodí náramky jako v nemocnicích. Využíváme osobního předání sester, při změně směny jdou po pokojích a každého pacienta si připomenou,“ přiblížil Novák.
Zároveň mají popis pacienta jako součást dokumentace. Dlouhodobí pacienti s demencí jsou nejvíc rizikoví pro záměnu, neboť mohou mít řadu velmi podobných rysů. U nich pak sestra při rozdávání léků chodí s přiloženou fotografií pacienta.