Hazard s pacienty: číhá na ně infekce

19.09.2013

 PRAHA České nemocnice hazardují se zdravím pacientů. Kvůli šetření používají jednorázové zdravotnické pomůcky dvakrát i víckrát.
S tímto vážným obviněním přicházejí prodejci zdravotnického materiálu.
Zdravotníci podle nich opakovaně sahají po rouškách, rukavicích i kleštičkách na odběr tkáně. To pro pacienty může mít fatální následky. S použitou pomůckou jim může do těla vniknout infekce. V krajním případě i smrtelná. „Důvod je jediný: ekonomický,“ tvrdí šéf České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků Miroslav Palát. Své tvrzení opírá o jednoduchý výpočet: o rozdíl mezi počtem výkonů, které lékaři naúčtovali zdravotním pojišťovnám, a počtem skutečně nakoupeného materiálu. „Ta čísla jednoduše nesedí. Rozdíly jsou milionové,“ tvrdí Palát. Ministerstvo zdravotnictví už proto začalo konat. „V pilotním programu jsme začali sledovat počty pooperačních infekcí a komplikací,“ potvrdil exministr Leoš Heger.
Nemocnice přiznávají problém Dosud nikdo údaje nesledoval. Existuje jen vyhláška, která opakované používání jednorázových pomůcek zakazuje. Nemocnice prý přesto v „recyklování“ pokračují. „To, že se v českém zdravotnictví občas resterilizuje, je pravda,“ přiznává třeba šéf královéhradecké fakultní nemocnice Roman Prymula. Na českém trhu se podle něj objevila dokonce firma, která špitálům „recyklovaný“ materiál nabízí – za dvoutřetinovou cenu.
„Ony se totiž některé věci znovu použít dají. Jde třeba o kovové nástroje k robotické chirurgii. Výrobce sice uvádí, že jsou jednorázové, ve skutečnosti by ale šly resterilizovat i třikrát,“ domnívá se Prymula. Podle šéfky Společnosti instrumentářek Zuzany Bittnerové se k recyklaci uchylují hlavně soukromé kliniky. „Třeba ty zaměřené na plastickou chirurgii. Pokud způsobí pacientovi infekci, vyřeší to za ně jiná nemocnice,“ popisuje.
Podle Společnosti prevence nozokomiálních nákaz skončí nemocniční infekcí až desetina všech českých hospitalizací delších než dva dny. Téměř 9 procent lidí nákaze podlehne. Pokračování na straně 4 Hazard s pacienty: číhá na ně infekce Užívání zdravotnických prostředků v nemocnicích je bez kontroly. Není ani jejich seznam, jenž by určoval, které jsou jednorázové.


Nemocnice stojí léčení infekcí další peníze. Denní náklady na jednoho pacienta se pohybují kolem 11 tisíc korun. Tedy dvojnásobek nákladů na běžnou hospitalizaci.
Podle předsedy České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví Davida Marxe se ale o recyklaci jednorázových pomůcek nemluví jen v Česku. Podobné problémy řeší i v dalších evropských zemích.
„V jednotlivých státech k tomu přistupují různě. Některé země vícenásobné použití jednorázových prostředků povolují. Ta země má pak ale jasně nastavený a schválený proces vyššího stupně dezinfekce, který musí být dodržen,“ podotýká Marx. Jako příklad uvádí Německo.
Česko naopak nemá ani centrální seznam těchto pomůcek. „O tom, který prostředek bude jednorázový a který se smí naopak po sterilizaci znovu použít, rozhoduje sám výrobce,“ potvrzuje poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek.
Používání zdravotnických prostředků v nemocnicích navíc nikdo příliš nekontroluje. Zdravotní pojišťovny tvrdí, že jim taková kontrola ani nepřísluší. „Žádné mimořádné kontroly zaměřené na tuto problematiku VZP neprovádí. Takové praktiky by stejně byly jen velmi obtížně prokazatelné,“ říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.
České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví sice prý občas anonymní upozornění na porušování legislativy přijde, podle Marxe se ale nikdy nepodařilo prokázat.

Nemocnice hazardují se zdravím pacientů. Kvůli šetření používají jednorázové zdravotní pomůcky dvakrát i vícekrát. „Recyklovaná“ pomůcka přitom může způsobit infekci nebo pooperační komplikaci u pacienta. Mezi jednorázové nástroje patří například: rukavice, podložky, břišní roušky, jehly, cévky, gynekologické zrcátko, kleštičky na odběr tkáně, katétry, vodicí dráty pro kardiochirurgické operace, balónky pro angioplastiku, trokáry pro laparoskopickou chirurgii (nástroj, kterým se vstupuje do břišní stěny), pomůcky pro dentální hygienu. 21 000 000 000 Kč Tolik pojišťovny každoročně utratí za zdravotnické pomůcky. 14 000 000 000Kč Tolik korun stojí zdravotnické pomůcky pro pacienty v nemocnicích. Nemocniční infekce v evropských nemocnicích, statistika z roku 2009:

Počet lidí přijatých k hospitalizaci: 81 milionů Počet úmrtí v nepřímé souvislosti: 111 tisíc

Počet pacientů s nemocniční infekcí: 4 miliony Prodloužení hospitalizace: 16 milionů

Počet úmrtí v přímé souvislosti s infekcí: 37 tisíc Navýšení nákladů v eurech: 4,5 miliardy

Pooperační komplikace u chirurgických operací:

9–11 % Tolik pacinetů má pooperační komplikace po tzv. septických operacích.

1 % Tolik pacientů má pooperační komplikace po tzv. aseptických operacích (pracuje se ve sterilních podmínkách).