Benešovská nemocnice chce jako první v kraji získat akreditaci

22.05.2014

 „Akreditace klade na všechny zaměstnance vysoké nároky, ale do budoucna zvýší její konkurenceschopnost,“ říká ředitel nemocnice Petr Hostek

Benešov – Pro letošek si Nemocnice Rudolfa a Stefanie dala nelehký úkol – získat akreditační certifikát Spojené akreditační komise a docílit tak zvýšení kvality a bezpečnosti poskytované péče. Jeho získání ale vyžaduje pečlivou přípravu.
„Proces přípravy na akreditaci je náročný a zdlouhavý,“ uvedla Bc. Hana Ptáčková, manažerka kvality Nemocnice Rudolfa a Stefanie. „Vyžaduje aktivní přístup všech zaměstnanců a vrcholového vedení nemocnice. Nejprve je třeba zapracovat požadavky legislativy do vnitřních předpisů nemocnice, nastavit jasná pravidla pro provádění důležitých činností a seznámit s předpisy zaměstnance. Nedílnou součástí zavádění procesu řízení kvality do praxe je také systém kontrol. V naší nemocnici je kontrolní systém nastaven ve formě interních auditů, které provádějí obvykle členové Rady kvality. Probíhají také bezpečnostní vizity a dalších kontrolní činnosti,“ připomněla manažerka kvality.
Získání akreditace má celou řadu výhod jak pro pacienty, tak zaměstnance a nemocnici samotnou. Akreditační certifikát například nemocnici usnadní jednání s pojišťovnami, získávání zdravotnických odborníků, upevnění nebo případně rozšíření spádové oblasti. Další výhodou je zavedení standardizace procesů v rámci nemocnice, zlepšení kvality poskytované péče, zlepšení prestiže a jiné. Vedení benešovské nemocnice očekává od akreditace zejména zvýšení efektivity při poskytování zdravotní péče, nastavení funkčního systému řízení a neustálé zlepšování služeb.
„Jednoznačným přínosem akreditace pro pacienty je skutečnost, že kvalitní a proškolený personál poskytuje kvalitní a bezpečnou zdravotní péči,“ řekl ředitel benešovské nemocnice Ing. Petr Hostek, MBA. „Činnosti akreditovaného zdravotnického zařízení jsou jednotné, jejich správnost zkontroloval externí posuzovatel. To vše přispívá ke zvýšení důvěryhodnosti nemocnice v očích veřejnosti. Přínos akreditace pro zaměstnance spočívá taktéž ve standardizaci procesů (např. podávání léků stejným způsobem v celé nemocnici), která vede ke snížení rizik při poskytování zdravotní péče, ke zvýšení přehlednosti systému řízení kvality a přispívá i k právní ochraně a jistotě zaměstnanců,“ popsal přínos akreditace ředitel nemocnice.
Jak již bylo řečeno, všechna akreditovaná zařízení se řídí stejnými pravidly (standardizované procesy, dodržování národní legislativy), což vede ke zvýšení přehlednosti péče o pacienta od jeho první návštěvy přes hospitalizaci a další případnou léčbu. Akreditace je tak jakýmsi osvědčením nemocnice o tom, že má jasnou kontrolu nad kvalitou poskytovaných služeb a případnými riziky, které se daří efektivně snižovat a odstraňovat. „Pojem akreditace lze obecně vyložit jako oprávnění k nějaké činnosti nebo uznání takového oprávnění. V nemocnici se jedná o posouzení shody procesů (činností) s akreditačními standardy, což jsou definované požadavky na klíčové aktivity v nemocnici, ať už v oblasti klinických, manažerských či organizačních činností,“ přiblížila pojem akreditace manažerka kvality paní Ptáčková.
Nemocnice Benešov si vybrala jako partnera pro externí hodnocení kvality a bezpečí Spojenou akreditační komisi, o.p.s. (SAK), která se v oblasti kvality pohybuje již od roku 1998 a akreditovala mnoho zdravotnických zařízení v celé České republice. Hodnocení je prováděno podle 97 akreditačních standardů, které jsou rozděleny do 13 kapitol – Práva pacientů, Kontinuita péče, Diagnostická a terapeutická péče, Anesteziologická a chirurgická péče, Léky a léčiva, Hygiena nemocničního prostředí, Bezpečí prostředí, Řízení kvality a bezpečí, Řízení lidských zdrojů a další. Každý standard obsahuje požadavky, které jsou hodnoceny (účel standardu) a způsob kontroly (indikátory standardu).
Nemocnice, jejichž zřizovatelem je Středočeský kraj, dosud nejsou akreditovány, ale všechny se na akreditaci připravují, stejně jako benešovská nemocnice.
„Je třeba zdůraznit, že akreditace je dobrovolný proces, který klade na všechny zaměstnance nemocnice vysoké nároky, ale do budoucna jistě zvýší konkurenceschopnost nemocnice a posílí její dobré jméno,“ vysvětlil ředitel nemocnice Petr Hostek.
O tom, zda Nemocnice Rudolfa a Stefanie splňuje podmínky akreditačních standardů, rozhodnou inspektoři akreditační komise během inspekce přímo v nemocnici. První, nejprve zkušební, inspekce čeká benešovskou nemocnici koncem června. Na základě výsledků této zkušební inspekce (auditu) získá management doporučení, co je pro získání akreditace třeba zlepšit, kde jsou případné nedostatky a jak je odstranit. V případě pozitivních výsledků při „ostré“ inspekci pak nemocnice obdrží akreditační certifikát platný tři roky.