Zbraň v nemocnici? Snadné

03.09.2014

 Do střešovické nemocnice včera bez problémů vnikl muž s pistolí. Bezpečnostní odborníci tvrdí, že se podobným případům nelze zcela vyhnout. Přísná protiopatření jsou pro nemocnice drahá.

STŘEŠOVICE Nebylo ani deset hodin dopoledne, když včera na urgentní příjem střešovické vojenské nemocnice přišel ozbrojený muž. Ten přímo mezi pacienty vytáhl pistoli. „Chtěl se zastřelit a darovat své orgány,“ prozradila mluvčí střešovické nemocnice Jitka Zinke.
Muže na místě pohotově uklidnil jeden z lékařů. Pacienti se tak mohli přesunout do bezpečí, zatímco na místo dorazili policisté mimo jiné i ze zásahové jednotky. Těm se po desáté hodině podařilo muže izolovat v pavilonu CH a zpacifikovat ho taserem. „Muž skončil na psychiatrickém oddělení střešovické nemocnice, kde je střežen policisty,“ řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan s tím, že muž je podezřelý z trestného činu nebezpečného vyhrožování.

Nemocnice zbraň neodhalí

Podle odborníků nejsou velké pražské nemocnice schopny takto extrémním situacím předejít, a to i přesto, že velká část z nich se může chlubit kvalitním bezpečnostním systémem. „Nikdy žádná nemocnice nebude stoprocentně chráněná,“ říká odborník na kvalitu ve zdravotnictví David Marx.
Jednou z možností, jak zabránit vstupu do nemocnic lidem se zbraní, je budování bezpečnostních rámů, kterými by museli všichni návštěvníci nemocnice při vstupu projít. „Když bezpečnostní rámy zavedli v New Yorku, tak se za první měsíc vybralo 700 střelných zbraní. Jenže my máme mnohem přísnější politiku v jejich držení,“ vysvětluje Marx s tím, že bezpečnostní rámy by pro pražské nemocnice byly obrovskou investicí.
V současnosti nemocnice chrání zpravidla ochranka a hlavně ve větších zařízeních pak také kamerový systém. „Máme navíc takzvaná tichá tlačítka. Když je personál zmáčkne, naše bezpečnostní služba okamžitě ví, kde je v nemocnici problém,“ vysvětluje Zinke.
Podle odborníků na bezpečnost jsou právě tichá tlačítka pro lékaře i pacienty nejlepší ochranou. Chlubit se jimi může ještě například Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Naopak například Thomayerova nemocnice tuto vymoženost nemá. „Bezpečnostní službu u nás přivoláváme klasicky telefonem,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Martina Štanclová.

Speciální zabezpečení pro JIP

Zatímco na pohotovost či úrazové oddělení problémový jedinec pronikne takřka bez problémů, na oddělení jednotky intenzivní péče či anesteziologicko-resuscitační oddělení se už jen tak někdo nedostane. „Na těchto odděleních je potřeba maximálně chránit nejen pacienty, ale i zdravotní personál. Vstup do nich je proto chráněn hesly a dalšími ochrannými prvky,“ říká Zinke.
» Pokračování na str. B3

Střelná zbraň se do nemocnice dostane snadno. Rámy jsou drahé
» Pokračování ze str. B1 Právě z bezpečnostních důvodů nechtějí nemocnice prozradit, jaká konkrétní ochranná opatření brání nezvaným hostům při vstupu na JIP či ARO. „Jednoduše řečeno se jedná o uzavřené místnosti, do kterých se kromě personálu nikdo nedostane,“ vysvětluje mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Filip Brož.

Problémy hlavně v noci

Přestože jsou v nemocnicích nejlépe chráněna oddělení s těžkými případy, nejčastěji musí lékaři volat ochranku na místa, kam se dostane bez větších problémů prakticky každý. „K agresi dochází hlavně v nočních hodinách, především na pohotovosti,“ říká Brož.
Podobné zkušenosti mají i v dalších nemocnicích. Lékaři zaznamenávají agresivní pacienty také na urgentním příjmu. „Většinou se jedná o bezdomovce, drogově závislé nebo jednoduše lidi pod vlivem alkoholu,“ popisuje mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková.
Kvůli podobným případům podstupuje lékařský personál speciální školení, jak se chovat v případě kritických situací. Nejčastěji musí lékaři a sestřičky čelit slovním útokům od pacientů, ti agresivnější také často ničí lékařské vybavení. Postup lékařů je v takovém případě jasný – zavolat ochranku nemocnice, která se spojí s policií.