Okresní nemocnice je bezpečná, rozhodla porota
27.01.2010
V druhém ročníku celostátní soutěže Bezpečná nemocnice skončila ta pelhřimovská třetí
Pelhřimov – Dovedete si představit, že někomu selže kdekoliv v nemocnici organismus a v blízkosti není kvalifikovaná pomoc? Pro zdravotnické zařízení pohroma a ostuda pro nezvládnutí své povinnosti.
V tom pelhřimovském se rozhodli této noční můře předejít a jejich řešení bylo oceněno třetím místem v soutěži Bezpečná nemocnice. Tu již druhým rokem vyhlásily kraj Vysočina a Spojená akreditační komise. „Do soutěže jsme se přihlásili, abychom o sobě dali vědět. Projekt, který jsme předložili, má za cíl zaškolit každého pracovníka včetně nelékařů v poskytnutí kvalitní první pomoci,“ osvětlil Pavel Hrala, ředitel nemocnice.
Zásadní je stálé proškolování
Celý projekt už je rovněž aplikován. „Sestaven byl resuscitační tým s potřebným vybavením. Léčiva byla účelně rozmístěna po objektech nemocnice a zaveden byl také systém kontroly jejich expirace. Nakoupili jsme také umělé figurýny na nácvik resuscitace“ dodal Hrala. Součástí standardizace a nejdůležitější součástí celého systému první pomoci je samozřejmě školení všech zaměstnanců.
„Každý pracovník musí být do třech měsíců po svém nástupu proškolen v teorii i praxi. U zdravotníků pak následují dvouleté cykly průběžného proškolování. Nezdravotnický personál je pak proškolován jednou za pět let,“ informovala hlavní sestra Jitka Dejmková. Ke zjištění kvality a ohlasu školení u zaměstnanců v Pelhřimově sestavili také dotazníky.
Systém musí nemocnice mít
Podobný systém první pomoci je povinností každé nemocnice a měl by být standardem. „V nemocnici se musí zaměstnanci i pacienti cítit v bezpečí, a proto se musí něco udělat,“ konstatovala Dejmková. Bývalého primáře a současného hejtmana kraje umístění v soutěži potěšilo.
„Jde o to, aby v okamžiku, kdy v nemocnici dojde k zástavě dechu a poruše srdeční akce, byli zaměstnanci schopni posyktnout profesionální první pomoc. Rozhodují totiž první minuty,“ řekl Jiří Běhounek. Výsledky druhého ročníku byly slavnostně vyhlášeny v neděli v jihlavském Horáckém divadle.
Prvenství patřilo Svitavské nemocnici za obdobný projekt a sice „Bezpečí pacientů souvisí s bezpečím zdravotníků“. „Dynamické změny standardů i přístupu k mikroorganismům“ dostaly na druhé místo Nemocnici Písek.
Sedmičlenná odborná porota složená ze zástupců vyhlašovatele, České lékařské komory, Spojené akreditační komise České republiky, Ministerstva zdravotnictví a loňské vítězné nemocnice hodnotící jednotlivé projekty se také zaměřila na možnost jejich využití v jiných zdravotnických zařízeních.
Projekty by měly inspirovat ostatní
„Rychlou první pomoc jsme už před soutěží přednášeli také v jiných subjektech. Zavítali jsme tak například do ústavů sociální péče, jež nás kontaktovaly. Co se týče první pomoci, mají také svá kritéria,“dodala Jitka Dejmková.
Soutěž byla také jednou ze součástí celostátní odborné konference Dny bezpečí, jejímž cílem je blíže zaměřit pozornost na problematiku kvality a bezpečí při poskytování zdravotní péče. „Ministerstvo zdravotnictví v současné době připravuje Akční plán bezpečí,do kterého spadá i pořádání soutěže Bezpečná nemocnice a další aktivity kraje Vysočina realizované v minulosti,“ dala na vědomí ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Komise byla se snahou zúčastněných nemocnic spokojena. „Projekty přihlášené do letošního ročníku soutěže Bezpečná nemocnice se výrazným způsobem odpoutaly od řešení lokálních problémů k řešení přenositelných kamkoli jinam. Letošní projekty byly svou úrovní velice vyrovnané, oceňuji vysokou kvalitu zpracování a kvalitu reakce na tyto projekty. Za hodnotitele mohu říci, že jsme měli problém vybrat pouze jeden nejlepší,“ zmínil David Marx, ředitel Spojené akreditační komise.
***
Bezpečná nemocnice
Soutěž, kterou vyhlásily druhým rokem kraj Vysočina a Spojená akreditační komise České republiky. Soutěžní projekty analyzují stav bezpečí, nabízí řešení a vyhodnocení jeho účinnosti.
Foto popis| ZÍSKALA BRONZ. Kvalitní a účinnou první pomoc už díky novému projektu zvládá i nezdravotnický personál, který je pravidelně školen. Na nemocničním intranetu si mohou rezervovat volné dny a čas na proškolení. Standardem už je také pohotovostní resuscitační jednotka.
Foto autor| Foto: Deník/Jan Cihlář
Region| Vysočina