Bezpečí pacientů v nemocnicích je prvořadé, říká šéfka resortu
29.01.2010
JIHLAVA - Zlepšit kvalitu zdravotní péče a zvýšit bezpečí hospitalizovaných pacientů v nemocnicích - je jedním z hlavních cílů opatření, které chystá ministerstvo zdravotnictví.
Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková to prohlásila na pondělní konferenci Dny bezpečí v Jihlavě. Podle zahraničních statistik je při pobytu ve zdravotnických zařízeních poškozeno sedm až jedenáct procent pacientů, a to zejména kvůli nemocničním infekcím a nebo pochybení personálu.
"V České republice máme toto číslo menší, ale je to jen důsledek toho, že uvedené nákazy se přesně nehlásí," řekl David Marx, ředitel Společné akreditační komice ČR. Podle jeho názoru bezpečnost pacientů v nemocnicích začíná už přísnou hygienou. Bez umytí rukou by lékař na pacienta neměl sáhnout, a v tom jsou prý v českých nemocnicích velké rezervy.
"Pacient je třeba dobře vyléčen, dobře odoperován, ale dostane nějakou infekci, která mu výrazně zhorší zdravotní stav, případně může vést k jeho úmrtí," dodal s tím, že neméně důležité jsou správná identifikace pacienta, prevence pádů a manipulace s léky.
Takzvaný akční plán bude vyvrcholením procesu, který na ministerstvu zdravotnictví začal před čtyřmi lety. Znění bude také vycházet z doporučení Evropské unie a Světové zdravotnické organizace.
"Plán bude ministerstvo zdravotnictví prezentovat podrobně do měsíce a jednotlivé kroky budu k dispozici ke komunikaci s veřejností," uvedla Jurásková.
Kraj Vysočina má jako jediný v Česku akreditovány všechny krajské nemocnice. Větší pozornost je této problematice v kraji věnována hlavně po takzvaných heparinových vraždách v havlíčkobrodské nemocnici a záměně dětí v třebíčské nemocnici. Konference Dny bezpečí se v Jihlavě letos konala potřetí. Druhým rokem ji provázela soutěž Bezpečná nemocnice, kterou vyhlásil náš kraj. Soutěž má představit příklady dobré praxe a nabídnout širokému spektru zdravotnických zařízení způsob, jak omezit rizika, která v krajních případech vedou k poškození pacienta. Mezi devíti účastníky soutěže zvítězila nemocnice Svitavy, která se ve svém projektu zabývala zlepšením ochrany zdravotnického personálu před agresivními pacienty.
Projekt ze Svitav představil signalizační náramky, které nosí sestřičky na rukou a díky kterým si mohou rychle přivolat pomoc, když je někdo ohrožuje. Stačí, aby zmáčkly tlačítko, a jiný zdravotník jejich signál zachytí a okamžitě zařídí pomoc.
Třetí místo obsadil projekt pelhřimovské nemocnice, který se týkal poskytnutí první pomoci. První pomoc by měl podle hejtmana Jiřího Běhounka umět poskytnout každý řidič. Jenže jedna věc je teorie a druhá praxe. "Je to složitá záležitost a rozhodují první minuty, než dorazí skuteční odborníci s defibrilátorem. Projekt pelhřimovské nemocnice je o tom, aby byli všichni zaměstnanci schopni poskytnout alespoň základní resuscitaci i v praxi," vysvětlil hejtman kraje Vysočina a lékař Jiří Běhounek. Jak dále uvedl, otázka bezpečnosti pacientů i personálu je stále otevřená a odpovědi na ni jsou diskutovaným tématem.
Foto popis| MINISTRYNĚ zdravotnictví Dana Jurásková v Jihlavě uvedla, že ke snižování rizik přispívá také zavádění jednotných postupů ve zdravotnictví, k čemuž napomáhají akreditace těchto zařízení.
Foto autor| Foto: Dana Čírtková