Pro bezpečnější a kvalitnější zdravotnictví

01.02.2010

ošetřovatelství a nelékařské profese

 

* Česká asociace sester

Prezidium České asociace sester za hlavní téma své 2. podzimní konference konané 19. listopadu 2009 v pražském hotelu Step zvolilo kvalitu ošetřovatelské péče. S aktuálně se zvyšujícími nároky na práci sester i lékařů úzce souvisí i ochrana jejich práv. A to byla druhá oblast, o které se hovořilo.

Odborný blok zahájil ředitel Spojené akreditační komise MUDr. David Marx přednáškou s názvem Akreditace zdravotnických zařízení. Uvedl, že zdravotníci v současné době poskytují vysoce odbornou, ale rizikovou péči. Proto už v roce 1997 doporučila Rada Evropy zavést do systému externí hodnocení kvality. Na základě tohoto doporučení vznikla už o rok později Spojená akreditační komise, a Česká republika se tak připojila k evropským zemím s národním akreditačním systémem. Od té doby u nás přibývají akreditovaná zdravotnická zařízení. Jejich motivací je vedle užitku pro pacienta především posílení právní jistoty zařízení a další profity: akreditační standardy lze použít jako nástroje manažerské inventury, jejich prostřednictvím je možno provést popis a nastavení procesů, například identifikace rizik, dále jsou použitelné v marketinku zařízení, při vytváření týmů apod.
Akreditační šetření sleduje a hodnotí proces poskytování péče z hlediska pacienta a posuzuje zavedené procesy. Jeho součástí je akreditační tým (lékař, sestra, administrátor) a reakreditace, která probíhá jednou za tři roky. V centru zájmu hodnotitelů jsou standardy diagnostických postupů (standardizace vstupního vyšetření a záznam z něj, denní záznamy zdravotníků – nic, co se týká pacienta – předávání pacientů, předanestetické vyšetření), dokumentace, která musí být dostupná všem a do níž zapisují všichni, standardy péče o pacienta (plán péče o pacienta, epikrízy, předanestetické vyšetření a monitoring, podávání léčiv, podávání stravy a nutriční péče). Dále se sleduje, zda existují standardy práv pacientů (informovaný souhlas, soukromí pacientů, ochrana informací) a standardy podmínek poskytování péče (právní prostředí, bezpečnost ochrany zdraví při práci, přístrojová technika a technologie).
Širokou oblast tvoří standardy managementu, které zahrnují pracovní náplně, kompetence, spolupráci pracovišť, spokojenost zaměstnanců, používání osobních ochranných pomůcek.
Podstatu akreditačního procesu, kterou by měl mít každý na mysli, shrnul D. Marx do věty na závěr: „Akreditace není cíl, ale prostředek zlepšení kvality péče.“

Informovaný souhlas jako právní úkon

JUDr. Ondřej Dostál, Ph. D., vedoucí Centra pro zdravotnické právo 3. LF UK, přispěl dvěma přednáškami. V obšírněji pojatém sdělení Právo ve zdravotnictví hovořil o právní odpovědnosti zdravotníka, právní povinnosti zdravotníka a právní ochraně zdravotníka, a to se zaměřením na změny v trestním zákoníku, platné od 1. ledna 2010. Zvláštní pozornost věnoval důležitosti zdravotnické dokumentace. Upozornil, že tento dokument hraje klíčovou roli v soudních sporech, kdy stojí na jedné straně zdravotnické zařízení, na druhé pacient, ale i zdravotní pojišťovna či správní orgány. Je velmi důležité vědět, jak má být dokumentace podle zákona správně vedena (viz zákon o péči o zdraví lidu). Druhá přednáška O. Dostála konkretizovala téma informovaného souhlasu. Tento institut má medicínské, etické i právní důvody. Především podpisem informovaného souhlasu přijímá pacient rizika spojená se zdravotním výkonem do svého právního prostředí. Je to právní úkon a je projevem vůle pacienta. V této přednášce se též hovořilo o výjimkách z povinnosti získat informovaný souhlas.

Každého dvacátého potká nozokomiální infekce

Od teorie se konference přenesla k praxi. Manažerka kvality Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Mgr. Dita Svobodová hovořila o významu auditů zdravotnické dokumentace. Audit ČAS považuje za jeden z nejefektivnějších nástrojů kontinuálního zvyšování kvality. D. Svobodová zhodnotila výsledky a uvedla nejčastější chyby z 12 auditů, které za poslední dva roky na vyžádání zdravotnických zařízení provedla Česká asociace sester.
Cesta k bezpečnějšímu a kvalitnějšímu zdravotnictví – tak nazvala přednášku Mgr. Milena Kalvachová z oddělení kvality zdravotní péče MZ ČR. Hovořila o doporučení Rady EU z 9. června 2009 o bezpečnosti pacientů včetně prevence a kontroly infekcí spojených s poskytováním zdravotní péče. Toto doporučení vzniklo na základě neuspokojivých dat vzešlých ze zdravotnických zařízení evropských zemí. Nyní je kupříkladu známo, že jeden z dvaceti evropských pacientů je ve zdravotnickém zařízení infikován.
Vedle nozokomiálních infekcí jsou významná pochybení v chirurgické péči a při podávání léčiv. Doporučení Rady EU poskytují členským zemím konkrétní metodiku k zavádění opatření do jejich zdravotnických systémů. Je v něm osm oblastí, na které by se stát měl zaměřit. Přednášející uvedla, že v návaznosti na tento dokument připravuje MZ ČR Akční plán bezpečnosti pacientů a kvality zdravotní péče na období 2010–2012. Dále přednášející upozornila na portál bezpečí a kvality ministerstva zdravotnictví www.mzcr.cz, kde lze najít vše, co se týká kvality péče. Jeho součástí je elektronická Kniha bezpečí, určená laikům (www.knihabezpeci.cz).

Foto popis| Prezidentka ČAS Bc. Anna Skalická a Mgr. Nina Müllerová z MZ ČR.
Foto autor| Foto Marta Jedličková

O autorovi| Jarmila Škubová, šéfredaktorka Florence