„Personál chybu neudělal“
06.02.2010
Pitva potvrdila, že odpojení od kapaček příčinou smrti muže v nemocnici na Žižkově nebylo. Ale...
Praha - Odpojené kapačky smrt čtyřiapadesátiletého pacienta žižkovské nemocnice nezpůsobily. Vyplývá to z výsledků včerejší soudní pitvy. Podle prvních informací neznámá osoba, zřejmě žena, odpojila ve čtvrtek vpodvečer muže od přístrojů zajišťujících jeho základní životní funkce. On poté zemřel.
Pitevní zpráva uvádí, že pacient zemřel na následky rozsáhlého zranění hlavy a krvácení do mozku. „Kvůli tomu ležel už v jiném zdravotnickém zařízení. Odtamtud byl do žižkovské nemocnice převezen,“ řekl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.
K odhalení totožnosti ženy, která pacienta navštívila zřejmě jako poslední, nepomohly ani záznamy bezpečnostních kamer v nemocnici. Kriminalisté je prozkoumali a zjistili, že na nich není. „Procházela tak, že ji kamery nezachytily,“ vysvětlila mluvčí policie Iva Knolová.
Kriminalisté stále hledají důležitou svědkyni Podle informací od personálu nemocnice jde o ženu starou čtyřicet až padesát let, oblečenou do zimního kabátu a červeného kulichu. „Její vzhled působil velmi zanedbaně, zřejmě šlo o bezdomovkyni,“ podotkl mluvčí policie Tomáš Hulan.
Kriminalisté očekávají, že by jim mohla poskytnout důležité informace a přispět k objasnění případu. „Je možné, že se žena bude chtít ohřát v některé z žižkovských restaurací. Podle dostupných informací tato zařízení často navštěvuje,“ uvedl Hulan.
Neexistuje pravidlo, jak často kontrolovat pacienty I když se neprokázalo, že pacientovu smrt způsobilo odpojení od přístrojů, i laika napadá, jak je možné, že personál nemocnice na takovou věc na jednotce intenzivní péče nepřišel hned, ale pravděpodobně až po několika hodinách.
„Ten pacient nezemřel vzápětí po odchodu návštěvy, zemřel až asi o dvě tři hodiny později,“ poznamenal primář nemocnice František Dušek. To však znamená, že od odchodu návštěvy pacienta na jednotce intenzivní péče nikdo několik hodin nezkontroloval. Jinak by se totiž na to, že má kanyly odpojené, muselo přijít.
Fakt, že by mohlo jít o zanedbání péče, primář Dušek jednoznačně odmítá. „Personál chybu neudělal, o tom jsem přesvědčen,“ řekl včera MF DNES.
Ukazuje se, že v nemocnicích neexistuje pravidlo, které by zavazovalo personál k tomu, jak často musí pacienty na jednotce intenzivní péče kontrolovat.
Pokračování na str. B2
„Personál nemocnice chybu neudělal“
Pokračování ze str. B1
Také ředitel spojené akreditační komise, která se zabývá kvalitou péče v českých nemocnicích, David Marx potvrdil, že péče o pacienta na jednotce intenzivní péče je záležitostí velmi individuální. „Žádná pravidla stanovena nejsou. Určuje si je zdravotnické zařízení, oddělení a také lékaři,“ řekl Marx. Upozornil také na to, že mnohé nemocnice prý dokonce vykazují pacienty na jednotkách intenzivní péče nikoli proto, že jsou v tak vážném zdravotním stavu, ale proto, že jsou za to zvýhodňovány zdravotními pojišťovnami.
„I z toho důvodu se nedá přesně stanovit, za jak dlouho by měl personál pacienty kontrolovat. I na jednotkách intenzivní péče mohou být pacienti, kterým stačí, pokud je personál zkontroluje jednou za dvě tři hodiny,“ vysvětlil David Marx.
Změnu nelze nařídit Podle něj tedy nemocnice zřejmě nepochybila. Nicméně dodal, že řešení, kdy nemocnice mají „jipky“ bez skleněné stěny a jen centrální monitorování v jednom pokoji u sester, není právě šťastné.
„Přikázat změnu jim však nikdo nemůže - ani pojišťovna, ani zákon. Vše je o penězích,“ dodal Marx.
Soukromou nemocnici v žižkovské Kubelíkově ulici vlastní společnost SDI, s. r. o. Pražanům slouží už od roku 1957. Na počátku měla kapacitu 100 až 120 lůžek, nyní to je 67 lůžek na interním oddělení a deset na jednotce intenzivní péče.
Primář František Dušek, který je také jednatelem společnosti, v nemocnici pracuje už od dob svých studií. Vylučuje, že by se do nemocnice k pacientovi na jednotce intenzivní péče mohla dostat neznámá osoba. O to se pokusila i MF DNES. Hned po vstupu za dveře jištěné bzučákem přiběhla sestra a ptala se na jméno navštíveného pacienta. Tím cesta na žižkovskou „jipku“ pro reportéry skončila.
„Nemůžeme návštěvy legitimovat a zapisovat jejich data, to se nedělá nikde. Porušili bychom ochranu osobních údajů,“ uvedl primář na otázku, zda by bylo teoreticky možné přijít za zcela cizím pacientem.
Policisté žádají o pomoc Podle něj však žena, jež chodila pacienta navštěvovat, byla určitě jeho známá. „Sestry tak usoudily z jeho reakcí. Když byl totiž v mírnějším stupni bezvědomí, při její návštěvě se usmíval,“ dodal Dušek.
I když výsledky pitvy ukázaly, že se na úmrtí muže v nemocnici nepodílel nikdo třetí, kriminalisté žádají dál o pomoc. Informace o neznámé ženě přivítají na lince 158.
* Důležitá svědkyně I když se neprokázalo, že by čtyřiapadesátiletý muž zemřel vinou někoho dalšího a vražda v nemocnici byla vyloučena, kriminalisté neznámou ženu stále pokládají za důležitou svědkyni. Jakékoli informace o ní proto přijmou na známé tísňové lince 158. Podle dostupných informací je hledanou svědkyní žena zanedbaného zevnějšku, ve věku mezi čtyřiceti až padesáti lety. Je štíhlá, 160-165 cm vysoká. Do nemocnice chodila oblečená do zimního kabátu a měla červený kulich.
Foto popis| KONTROLA? Při návštěvě na JIP v nemocnici na Žižkově je podle personálu nutné oznámit jméno pacienta.
Foto autor| FOTO: MAFA - LUKÁŠ BÍBA
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha