Ohlasy na výpověď prof. Janu Žaloudíkovi

08.02.2010

Zpráva, že profesor Jan Žaloudík dostal od ředitele Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) profesora Jiřího Vorlíčka výpověď, vyvolala vzrušenou diskusi. Přinášíme vám otevřený dopis lékařů z oddělení chirurgické onkologie MOÚ prof. Vorlíčkovi, jeho odpověď na dopis, otevřený dopis ČLK ministryni zdravotnictví, otevřený dopis ČLK řediteli MOÚ a názory čtenářů z webu Zdravotnických novin www. ZDN.cz k tomuto tématu.

 

Otevřený dopis lékařů z oddělení chirurgické onkologie MOÚ

 

Pane řediteli, v pátek 22. 1. 2010 jsme se dověděli, že jste dal výpověď našemu váženému kolegovi, prof. MUDr. Janu Žaloudíkovi, CSc. Deklarovaným důvodem pro ukončení jeho pracovního poměru v MOÚ má být „nadbytečnost“, dle vyjádření tiskové mluvčí ústavu hrají roli i ekonomické faktory v době „nynější hospodářské krize“. Za situace, kdy má naše oddělení personální nedostatek, je vypsáno výběrové řízení na dalšího lékaře-chirurga a hospodaření ústavu je dle dostupných informací zcela bezproblémové, jsme tímto Vaším krokem negativně překvapeni až zaskočeni a nerozumíme mu.
Nepřísluší nám spekulovat o jiných důvodech výpovědi prof. Žaloudíka, které zaznívají z úst vysokých politických činitelů a o nichž jsme se již ve stejný den (pátek 22. 1.) mohli dočíst na internetových zpravodajských serverech. Jako lékaři posuzujeme věc z čistě profesního hlediska. Odchodem prof. Žaloudíka ztratí MOÚ vynikajícího lékařského a pedagogického odborníka a tím i podstatnou část vysokého kreditu, kterému se mezi laickou i odbornou veřejností těší. Lékaři našeho oddělení přijdou o zkušeného kolegu, jenž si i při svém vysokém pracovním vytížení udržuje každodenní kontakt s medicínou, pravidelně poskytuje cenné odborné rady a léčí pacienty, kteří se na náš ústav obracejí z území celé České republiky a mnohdy i ze zahraničí jako na superkonziliární pracoviště.
Jsme přesvědčeni, že odchod prof. Žaloudíka z MOÚ povede ke snížení kvality zdravotní péče, kterou je náš ústav schopen svým klientům poskytnout. S Vaším rozhodnutím proto vyjadřujeme nesouhlas. I přes znepokojující jevy, jakým výpověď špičkovému chirurgovi nepochybně je, pro nás léčba vážně nemocných pacientů zůstává absolutní prioritou.

 

V Brně 25. 1. 2010, podepsáni (abecedně): MUDr. Marek Bažout, MUDr. Oldřich Coufal, Ph. D., prim. MUDr. Zdeněk Eber, doc. MUDr. Vuk Fait, CSc., MUDr. Lukáš Fiala, MUDr. Lucie Gabrielová, prim. MUDr. Vojtech Chrenko, CSc., MUDr. Zdeněk Kaplan, Ph. D., MUDr. Libor Němec, MUDr. Martin Ondrák, MUDr. Jan Silák, MUDr. Lukáš Sirotek, doc. MUDr. Roman Šefr, Ph. D., MUDr. Radim Šimůnek, MUDr. Pavlína Vrtělová

 

Odpověď prof. Vorlíčka

 

Vážený pane primáři, obdržel jsem včerejšího dne od Vás a dalších lékařů Vámi řízeného oddělení otevřený dopis týkající se výpovědi z pracovního poměru, kterou v minulém týdnu obdržel prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc. Chtěl bych tímto Vám a Vaším prostřednictvím i ostatním Vašim kolegům na Vaše slova reagovat.
MOÚ jako státní organizace má povinnost hospodařit s vyrovnaným ekonomickým výsledkem, a proto v současné nelehké době při vědomí prognóz nepříliš radostného hospodářského vývoje v nejbližších letech musí činit opatření k udržení si zdravých ekonomických základů, jež nám i v budoucnu umožní poskytovat kvalitní zdravotní péči pacientům, kteří ji budou potřebovat.

Nutnost úspor v nelehké době

Mám za to, že v tomto směru jste všechny zásadní informace slyšel na včerejší primářské poradě. Shrnuli ta nejdůležitější, sice celkové loňské hospodaření dopadlo v kladných číslech cca plus 30 mil. Kč, nicméně hospodářský výsledek oddělení chirurgické onkologie činí cca minus 20 mil. Kč. Loňský rok byl z pohledu výdajů ze systému veřejného zdravotního pojištění brán jako poslední dobrý. Letos se již nepochybně objeví zásadní problémy v příjmech zdravotních pojišťoven v důsledku výrazně vyšší nezaměstnanosti a druhotné platební neschopnosti zaměstnavatelů. Na výdajové stránce zdravotních pojišťoven se projeví také již rozpuštěné rezervy z minulých let.
Bohužel nelze čekat, že by letošní rok byl anomálií, která se hned v roce následujícím zlepší. Pro zdravotnická zařízení tak nepochybně přijde méně peněz. Jednoznačně tomu napovídá i úhradová vyhláška, podle které platby v letošním roce budou vycházet ze skutečnosti roku 2008, nikoli roku 2009, jako z referenčního období. Stejně tak jste se mohl dozvědět, že bude pouze na dobré vůli zdravotních pojišťoven, zda při skutečnosti roku 2008 jako referenčního období nám pro letošní platby zohlední to, že máme od počátku loňského roku nová pracoviště.

Efektivněji využívat lidi

Toto vše jsou skutečnosti, které nás nutí nenechat nic náhodě a činit opatření, díky kterým budeme moci zvládnout tuto ekonomicky nesnadnou dobu. Nemáme žádné zázračné zdroje financování mimo systém veřejného zdravotního pojištění, a tak se nás ztenčení příjmů od zdravotních pojišťoven nutně musí dotknout. Samozřejmě se snažíme hledat další zdroje. Aktivně vyhledáváme příležitosti financování projektů ze státního rozpočtu, ze strukturálních fondů Evropské unie, z grantových agentur, ale i ze soukromých zdrojů. Vedle toho však musíme hledat vnitřní úspory, omezovat náklady, obezřetně zvažovat každý větší nákup, hledat cesty jak efektivněji využívat lidi, přístroje, prostory, motivovat zaměstnance, aby sami přicházeli s nápady k optimalizaci dosavadních činností.

Politické důvody nehrály roli

První kroky jsme zaměřili na ta nejproblematičtější pracoviště vzhledem k jejich výsledku hospodaření za loňský rok – oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny a Vámi řízené oddělení chirurgické onkologie. Rozvázání pracovního poměru s prof. Žaloudíkem bylo jedním, rozhodně ne jediným krokem, který hodláme letos v této oblasti učinit. Již nyní jste mohl zaznamenat např. naše úsilí o lepší úhrady v souvislosti s prováděním radiofrekvenčních ablací. Víme, že za účelem zlepšení hospodaření Vámi řízeného pracoviště nelze dělat jeden dva zásadní kroky, které vás posunou z červených do černých čísel. Bude třeba řada drobných kroků, ale není možné brečet nad rozlitým mlékem, opakovat stále dokola historické okolnosti, díky nimž platby za výkony chirurgů nepokryjí ani náklady. Je třeba neúnavně pracovat na tom, aby ztráta oddělení chirurgické onkologie byla alespoň menší, když už se nepodaří ji eliminovat. To jsou v kostce důvody, které vedly k mému rozhodnutí o snížení stavu zaměstnanců na Vámi řízeném oddělení, v důsledku kterého se prof. Žaloudík stal nadbytečným a dostal výpověď z pracovního poměru. V tomto kroku rozhodně nehrály žádnou roli jakékoli politické důvody. O jeho plánu angažovat se v politice jsem ani nevěděl. Musím se vyjádřit i k Vašim obavám o kvalitu poskytované péče. Kvalita práce Vámi řízeného oddělení nemůže, a dokonce nesmí stát na jednom člověku, nemluvě o tom, že se nejednalo o vedoucího pracoviště, navíc pracujícího 20 hodin týdně. Kvalita stojí na celém týmu a procesech, které jsou nastaveny. Tak je tomu i v MOÚ a tento závěr již dvakrát potvrdila Spojená akreditační komise ČR a loni v prosinci i mnohem přísnější Joint Commission International. Vážený pane primáři, závěrem bych chtěl Vám i všem Vašim kolegům poděkovat za velmi kultivovaný tón Vašeho otevřeného dopisu, byť vyjadřuje nesouhlas s mým krokem, a také za Vaše ujištění, že léčba vážně nemocných pacientů pro Vás zůstává absolutní prioritou. Potvrzuje to jen, že jste profesionálové, jak jsem si také vždy myslel.

 

Otevřený dopis České lékařské komory ministryni zdravotnictví Daně Juráskové

 

Vážená paní ministryně, jménem Vědecké rady České lékařské komory si Vás dovolujeme požádat o přezkoumání a případnou korekci velmi neuváženého (z našeho pohledu) kroku kolegy prof. MUDr. Jiřího Vorlíčka, CSc., který z pozice ředitele MOÚ propustil z ústavu našeho dlouholetého kolegu, renomovaného onkochirurga evropského věhlasu prof. MUDr. Jana Žaloudíka, CSc. Profesor Žaloudík je nejen špičkovým lékařem, ale, jak prokázal i ve dvou funkčních obdobích děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, i vynikajícím a čestným člověkem a učitelem. Domníváme se, že Vám nebude lhostejné počínání kolegy profesora Vorlíčka a vahou svého úřadu uvedete toto počínání na správnou míru. V tomto konání Vám vyslovujeme plnou podporu. Stojíme plně za svým názorem, že v současné České republice není žádný lékař „nadbytečný“ a v případě profesora Jana Žaloudíka se jedná o nenahraditelnou ztrátu především pro pacienty onkologického ústavu, studenty Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, ale i pro nás lékaře a členy Vědecké rady ČLK.


Členové Vědecké rady ČLK: prim. MUDr. Aleš Herman, Ph. D., MUDr. Milan Kubek, MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph. D., doc. MUDr. Jaroslav Feyreisl, CSc., prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., prof. MUDr. Jan Hořejší, DrSc., doc. MUDr. Přemysl Klír, CSc., prim. MUDr. Luboš Kotík, CSc., prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, MUDr. Eva Králíková, doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc., prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., MUDr. Jan Pajerek, prim. MUDr. Hana Stankušová, CSc., MUDr. Jaroslav Štrof, CSc., MBA, prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA; po datu 25. 1. 2010 přidali svůj podpis prof. MUDr. Petr Kaňovský, CSc., MUDr. Anna Jedličková, MUDr. Václav Runt, prim. MUDr. Karel Roztočil, CSc., doc. MUDr. Václav Dostál, doc. MUDr. Leopold Pleva, CSc.

 

Otevřený dopis České lékařské komory prof. MUDr. Jiřímu Vorlíčkovi, CSc.

 

Vážený pane řediteli, s pobouřením jsme vyslechli zprávu o propuštění našeho dlouholetého kolegy, člena Vědecké rady České lékařské komory, děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity prof. MUDr. Jana Žaloudíka, CSc., z Masarykova onkologického ústavu.
Profesor Žaloudík pomáhal budovat Masarykův onkologický ústav 30 let a nyní je propuštěn, ke škodě pacientů, studentů a lékařů, pro „nadbytečnost“. Vyslovujeme zásadní nesouhlas s tímto postupem, který pokládáme ze neuvážený a vedený spíše iracionálními pohnutkami. Důrazně Vás žádáme o nápravu Vašeho kroku.

Foto autor| Foto: Martin Ježek