Sestry se bojí násilníků, nemocnice jim koupila pagery

12.02.2010

 Nemocnice ve Svitavách dala sestrám bezpečností náramky proti agresorům

Praha - Je noc a v nemocnici ve Svitavách leží několik pacientů upoutaných na lůžko. Jeden z nich se ale právě probral z alkoholového deliria a napadl zdravotní sestru.

"Zničehonic se se mnou začal prát, vůbec nemluvil, měl jen zlý pohled. Chytil mě za obě ruce a surově se mnou cloumal," popisuje událost napadená sestra z Jednotky intenzivní péče Lenka Obručová. "Vůbec jsem nevěděla, co mám dělat, měl hroznou sílu," říká.

Nakonec začala křičet a na pomoc jí přiběhla kolegyně, která byla poblíž. Na jiných odděleních by to tak dopadnout nemuselo, sestra je tam v noci sama a kolem není nikdo, kdo by ji slyšel. Leda bezmocní pacienti.

#box1

Agresivních útoků zaznamenala svitavská nemocnice jen za minulý rok 25, za rok 2008 dokonce 42. Problém mají hlavně ta oddělení, která se setkají s pacienty přímo z ulice, tedy chirurgie a interna. Agresivní pacienti jsou většinou silně opilí.

Tyto případy vedly nemocnici k tomu, že nakoupila pro sestry 23 bezpečnostních náramků, které je mají proti agresorům chránit.
Nikdo mě nenapadl, ale je to perfektní

"Stačí zmáčknout tohle tlačítko a paní na vrátnici dostane signál, že se tu něco děje," ukazuje nadšeně sestra Hana Řezníková z urologického oddělení.

"Můžete to nosit jako hodinky nebo na krku."

1

Ona sama se za jedenáct let praxe s žádným atakem ze strany pacienta nesetkala.

"Lidé maximálně občas nadávají, to je všechno," říká. Na náramky ale nedá stejně jako ostatní oslovené sestry dopustit.

"Při večerní službě jsem tady sama a je to nepříjemný pocit, bojíme se. Díky nim máme hned lepší pocit, že kdyby se něco stalo, tak se dovoláme pomoci," říká sestra.
Stačí jen zazvonit

Náramek vypadá jako bílé hodinky s červeným tlačítkem. To stačí v případě nebezpečí zmáčknout a signál zazní na třech místech, například na vrátnici. Na přijímači se pak objeví oddělení, ze kterého se sestra dovolává pomoci.

Vrátná poté zkusí na oddělení zavolat, a když telefon nikdo nezvedne, vyšle na místo dva sanitáře, kteří by tam měli doběhnout nejpozději do pěti minut.

"Pak už se to řeší operativně, když jde do tuhého a útočník je agresivní, tak jeden ze sanitářů zavolá na policii," doplňuje sestra.

Celkově nemocnice za systém zaplatila na 180 000 korun. Jeden náramek stojí 1600 korun a přijímač, které má nemocnice tři, kolem 6 000. Zbytek peněz spolklo zavedení signálu a práce okolo.

Nemocnice plánuje, že by si v příštích letech pořídila až stovku těchto náramků. "Záleží ale na rozpočtu kraje, zatím na to peníze nemáme," říká náměstkyně nemocnice pro ošetřovatelskou péči Markéta Nemšovská.
Chci je vidět všude

Náramky ve více nemocnicích by rád viděl lékař David Marx, vedoucí Kabinetu veřejného zdravotnictví na 3. lékařské fakultě, který se bezpečností v nemocnicích věnuje.

"Podle mě je to dobrá věc, rok do rostou počty napadení zdravotního personálu. Dobrá je i cena, mohlo by to být inspirací pro ostatní nemocnice," myslí si.