Pozor, v nemocnicích nejsou pacienti v bezpečí
25.03.2010
Člověk v bílém plášti, kterého nikdo v nemocnici neznal, se lehce dostal až k postýlkám s novorozenci. Jinde měl bez dozoru přístup na JIP nebo stál nad opuštěným vozíkem s léky a chorobopisy. V testu bezpečnosti propadlo šest nemocnic z devíti.
Praha Reportérka MF DNES v bílých kalhotách a plášti oznamuje, že ji posílá primářka. Sestře v českobudějovické nemocnici to stačí. Položí na stůl štos chorobopisů s nejtajnějšími informacemi o pacientech a jejich chorobách.
Bez souhlasu lékaře je nesmí nikomu vydat, ona však nechává cizího člověka, ať si jimi listuje.
Bohužel se na takové chyby dá doplatit. Už se stalo, že člověk vyčetl informace z chorobopisu kolegy z práce a využil je v boji o místo.
V novém testu českých nemocnic, který připravila MF DNES, propadlo šest zdravotnických zařízení z devíti prověřovaných.
Matky novorozených dětí by se divily, jak snadno se člověk, kterého v nemocnici nikdo nezná, dostane k postýlkám s kojenci (jako v Benešově). V Mladé Boleslavi reportérce stačilo prohlásit, že je medička, a sestry ji nechaly samotnou na oddělení, odkud měla volný přístup k bezmocným pacientům na jednotce intenzivní péče.
V jihlavské nemocnici zase falešná medička stála zcela sama nad opuštěným vozíkem s léky a s chorobopisy. „Nejde jen o to, že si člověk odnese chorobopis nebo pár tablet. Může být psychicky nemocný a ublížit pacientům,“ varuje lékař David Marx, který je členem akreditační komise, jež nemocnicím uděluje certifikáty bezpečnosti.
V šesti nemocnicích, které v testu neuspěly, nikomu nepřišlo podezřelé, že člověk, se kterým se baví, nemá na bílém plášti ani na visačce logo nemocnice a že ho nikdo na oddělení nezná.
„To je neuvěřitelné. Hrubá chyba,“ povzdechl si ředitel českobudějovické nemocnice Břetislav Shon, když se dozvěděl, že reportéři dostali chorobopisy na chirurgii a I. oddělení následné péče. Přitom personál je proškolený. „Sám jsem je učil: ‚Jsem ředitel, dejte mi papíry‘ – a oni nesměli. Ani já na ně nemám právo,“ řekl Shon.
Chorobopisy dostali falešní medici také v Benešově, Jihlavě a v obou fakultních nemocnicích v Brně. „Smutné. Myslel jsem, že už se nemocnice poučily a dávají si pozor,“ reagoval Marx.
Z testu vyšli nejlépe zdravotníci v Praze. Uspěly Fakultní nemocnice na Vinohradech a v Krči i Ústřední vojenská nemocnice, která při posledním testu před dvěma lety vybouchla. „Nemáte visačku ani praktikantský úbor, takže jste tady načerno,“ obořila se tam na falešnou medičku sestra z JIP a vytáhla ji za ruku až na vrátnici. „Je mi upřímně jedno, co tady děláte, hlavně zmizte!“
» Více na str. A2 a A3
***
FAKTA Co bylo cílem testu? 1) Zjistit, jak nemocnice chrání citlivé informace, jejichž vyzrazení může nemocného poškodit. 2) Ověřit, zda se kdosi v bílém plášti dostane bez dozoru k vážně nemocným a k novorozencům. 3) Zjišťovali jsme, jestli se neznámý člověk dostane k lékům a může s nimi manipulovat.
Foto popis|
O autorovi| Jana Syslová s přispěním Markéty Paráčkové