Jurásková chce zvýšit bezpečnost pacientů v nemocnicích

13.04.2010

Praha - Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce zvýšit bezpečnost pacientů při léčbě v nemocnicích. Vyhlásila dnes bezpečnostní cíle pro rok 2010, pro fakultní nemocnice jsou závazné. Do konce června je mají zapracovat do svých předpisů, ministerstvo si to zkontroluje. V EU utrpí osm až 12 procent pacientů v nemocnicích újmu, nejčastěji kvůli chybnému podání léku, chirurgickým pochybením, diagnostickým chybám a infekcím spojeným s pobytem v nemocnici. "Pro letošní rok je vyhlášeno pět cílů: bezpečná identifikace pacientů, bezpečnost při používání rizikových léčiv, prevence záměny pacienta, výkonu a strany při chirurgických výkonech, prevence pádů pacientů a zavedení optimálních postupů hygieny rukou při poskytování zdravotní péče," řekla dnes novinářům Jurásková.
Resortní bezpečnostní cíle jsou součástí Akčního plánu kvality a bezpečnosti zdravotní péče na období 2010-2012, který vedení ministerstva schválilo letos v březnu. Vznikne pracovní skupina pro bezpečnost pacientů a kvalitu péče, která bude zapracování programu koordinovat. V jejím čele bude vždy šéf resortu, jako první se funkce ujme Jurásková.
"Mám sama zkušenost s tím, jak lze bezpečí pacienta a kvalitu péče ovlivnit, a není to vždy jen o vysokých finančních prostředcích," připomněla Jurásková svoji sesterskou minulost. Významnou roli podle ní hraje organizace práce, vztah zdravotníků k pacientům a informovanost pacienta, který by se měl podílet na rozhodování o své léčbě.
Řada nemocnic již zavedla bezpečnou identifikaci pacientů, je jednou z podmínek akreditace, která dokládá kvalitu zařízení. Nemocnice například dávají pacientům po celou dobu hospitalizace identifikační náramek.
Jurásková chce, aby všechny státní nemocnice měly předpis, jak pacienta identifikovat, musí o něm být známy vždy alespoň dva údaje, například jméno a datum narození. Ověří se pokaždé před podáním léku, krve či transfuzních přípravků, před odebráním vzorků k laboratornímu vyšetření a před diagnostickými a léčebnými výkony, přiblížila ministryně obsah jednoho z cílů pro letošní rok.
Za hlášení chyb, i těch, kterým se včas podařilo zabránit, nebudou nemocnice podle Juráskové sankcionovány. Z chyb si zdravotníci mají vzít poučení, ne se bát, že ohlášení bude následovat trest.
Přední český odborník na kvalitu péče a bezpečí pacientů David Marx potvrdil, že v zemích, kde se systém sledování kvality a bezpečí osvědčil, hlásí zdravotníci chyby bez obav z trestu. Dánsko, USA a brzy také Velká Británie dokonce zakazují využít tato hlášení v trestně právním řízení.