Ministerstvo chce zvýšit bezpečnost pacientů
19.04.2010
Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo bezpečnostní cíle pro rok 2010, které jsou závazné pro fakultní nemocnice. Zařízení musejí do konce června tyto cíle zapracovat do vnitřních předpisů, ministerstvo chystá kontroly.
Podle MZ v Evropské unii utrpí až 12 % pacientů v nemocnicích újmu, nejčastějším důvodem je chybné podání léku, chirurgické pochybení, diagnostické chyby či infekce spojené s pobytem v nemocnici. Právě těmto pochybením mají připravená opatření předejít. „Resortní bezpečnostní cíle se vyhlašují formou doporučených postupů vedoucích ke snížení rizika poškození pacientů i jiných osob v procesu poskytování zdravotní péče. Jsou závazné pro přímo řízené organizace a zároveň slouží jako doporučení pro ostatní zdravotnická zařízení bez ohledu na jejich typ,“ vysvětluje ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.
Součástí „Akčního plánu kvality“ je i vznik pracovní skupiny pro bezpečnost pacientů a kvalitu zdravotní péče jako hlavního koordinačního a realizačního orgánu.
Pět cílů pro letošní rok
Ministryně Jurásková vyhlásila pro tento rok pět bezpečnostních cílů: bezpečná identifikace pacientů, bezpečnost při používání rizikových léčiv, prevence záměny pacienta, výkonu a strany při chirurgických výkonech, prevence pádů pacientů a zavedení optimálních postupů hygieny rukou při poskytování zdravotní péče. Vedle těchto aktuálních opatření realizuje ministerstvo zdravotnictví i další, spíše dlouhodobější kroky ke zvýšení bezpečnosti a kvality zdravotní péče.
„Jsem velice rád, že ministerstvo zdravotnictví věnuje problematice bezpečnosti pacientů mimořádnou pozornost. Již v minulosti vznikly například Informační portál kvality a bezpečí, elektronická „Kniha bezpečí“, odborné fórum pro tvorbu standardů, národní sada ukazatelů kvality zdravotních služeb či metodický návod sledování spokojenosti pacientů ve zdravotnických zařízeních,“ dodává odborník na kvalitu poskytování zdravotní péče David Marx.
Žádné sankce
Ministryně zdravotnictví upozornila, že bezpečnost práce nesouvisí jen s financemi. „Sama mám zkušenost s tím, jak lze bezpečí pacienta a kvalitu péče ovlivnit, a není to vždy jen o vysokých finančních prostředcích,“ připomíná Dana Jurásková svoji sesterskou minulost. Významnou roli podle ní hraje organizace práce, vztah zdravotníků k pacientům a informovanost pacienta, jenž by se měl podílet na rozhodování o své léčbě.
Řada nemocnic již zavedla bezpečnou identifikaci pacientů, která je jednou z podmínek akreditace, dokládající kvalitu zařízení. Nemocnice například dávají pacientům po celou dobu hospitalizace identifikační náramek. Za hlášení chyb včetně těch, kterým se podařilo včas zabránit, nemocnice podle Juráskové nebudou sankcionovány. Z chyb si zdravotníci mají vzít poučení, nikoli se bát, že po ohlášení bude následovat trest.