Skočil z okna nemocnice. Jako mnozí

10.05.2010

PRAHA Mladý pacient skočil v sobotu z okna v pátém patře mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice. Na místě zemřel. „Celkově byl v nemocnici týden, na interně byl první den,“ řekla mluvčí mladoboleslavské nemocnice Kamila Hamáčková. První týden po přijetí je podle některých studií z tohoto hlediska nejrizikovější. Podle policistů, kteří případ vyšetřují, se nejspíš jednalo o sebevraždu. Na případ upozornil server Deník.cz.
Podle mluvčí Hamáčkové nešlo tragédii předejít. „Neměli jsme žádné indicie, že by se mohlo něco podobného stát,“ uvedla. „Zamřížovat okna nemůžeme. Okna jsou tam normální, jako bývají v bytech, to není vězení.“
Nešťastná událost se stala v této nemocnici i před necelým rokem. V červnu 2009 vyskočila z okna ve druhém patře pacientka po operaci na gynekologickém oddělení.
Mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček před časem ČTK řekl, že pády pacientů z oken nemocnic nejsou nijak výjimečné. Uvedl to poté, co zlínští hasiči sundávali ze střechy přístavku tělo pacienta, který vyskočil letos v lednu z okna ve druhém patře valašskomeziříčské nemocnice. „Záchranné akce pacientů řeší hasiči v nemocničních zařízeních i několikrát ročně,“ uvedl Mitáček.
Podle výzkumu dat ze Spojených států z let 1995 až 2005 byly sebevraždy pacientů úplně nejčastějším hlášeným nečekaným závažným problémem ve zdravotnických zařízeních. Tím se myslí taková nežádoucí událost, kvůli které dojde k úmrtí nebo třeba ztrátě orgánu. O něco méně než sebevražd bylo podle výzkumu nahlášeno případů stranové záměny, kdy se splete například párový orgán při operaci, výrazně méně bylo zaznamenáno závažných chyb v podávání léků i pádů pacienta. Jak upozorňuje David Marx ze Spojené akreditační komise, v nemocnicích je větší riziko sebevraždy proto, že tu pacient často čelí velmi nepříznivým zprávám.
Sebepoškozování pacientů se dá do určité míry, i když ne stoprocentně, předcházet. Je známo, že některá oddělení jsou rizikovější, stejně tak i některé typy pacientů. Na rizikových odděleních, ale také na chodbách a schodištích, kde je menší dohled, by například neměla být okna, která se dají otevřít dokořán.
„Není třeba dávat mříže na okna, některé nemocnice mají řetízky, které brání plnému otevření. Když zařízení mění okna, mohou se pořídit taková, která se dají jen pootevřít,“ říká Marx. „Nemůžeme přistoupit na argumentaci, kterou někdy slyšíme, že se nedá nic dělat, že pacient spáchá sebevraždu doma stejně jako v nemocnici. Každá nemocnice může to riziko snížit. Přinejmenším měla zmapovat toto riziko,“ říká Marx.

***

PÁDY PACIENTŮ Sebevrazi i útěkáři

* 17. ledna 2010 po pádu z okna ve druhém patře nemocnice ve Valašském Meziříčí zemřel 77letý muž. Nejspíš šlo o sebevraždu, příčinou mohly být zdravotní problémy po mozkové mrtvici.
* 9. 12. 2009 našli strážníci v Brně 44letého zmateného muže v pyžamu, který utekl oknem z neurologického oddělení Fakultní nemocnice u svaté Anny. * V květnu 2009 zemřel po pádu z okna traumatologického oddělení ve čtvrtém patře jihlavské nemocnice 61letý muž.