V Individuální přístup je nutný
13.09.2011
* Zkušenosti z praxe
Hospic sv. Alžběty v Brně je – stejně jako ostatní hospice v ČR – nestátní zdravotnické zařízení. Financování péče je vícezdrojové a zohledňuje kombinovaný zdravotní a sociální charakter hospicové péče. V systému zdravotnictví jsou lůžkové hospice považovány za zvláštní zdravotnická zařízení a péče je zdravotními pojišťovnami hrazena formou paušální platby za ošetřovací den. Sociální aspekty péče a část zdravotních jsou hrazeny z městských, krajských a státních dotací či darů fyzických osob. Pacient přispívá pouze na sociální složku péče.
Všechny subjekty, které se podílejí na financování, vyžadují určitou formu dokumentování rozsahu a kvality péče. Je tedy snaha činnost popsat a v druhém kroku standardizovat. Myslím, že je to důležité a rozumné.
Vydání standardů SAK ČR pro zařízení následné a dlouhodobé péče považuji za užitečné a přínosné. Následná péče si v této době buduje svou novou tvář a je třeba, aby byla profesionální po všech stránkách. Nejen proto, aby byla kvalitně poskytována, ale také aby zařízení měla důvod snažit se o lepší péči.
Hospicová péče je svou nejvlastnější povahou multiprofesní. O komplexní bio-psycho-socio-spirituální potřeby nemocného pečuje tým složený z lékařů různých odborností, ošetřovatelských profesí různého typu, sociálního pracovníka, psychologa, duchovního, někdy i dobrovolníků. Je to právě koordinovaná souhra a spolupráce všech členů tohoto týmu – interdisciplinární styl práce, který je pro hospicovou péči specifický – co je třeba zohlednit v každém pokusu o standardy hospicové péče. Současně hospicové standardy zahrnují péči o pečující a doprovázející, zemřelé tělo i o pozůstalé. Myslím si, že jsou to oblasti, kterými může hospicová péče obohatit jiné typy následné péče. Stejně inspirující může být promyšlená návaznost lůžkové a ambulantní péče v rámci doplňujících se forem hospicové péče – lůžkové a domácí.
Kladu si někdy otázku, zda proces standardizace není na úkor individuálního přístupu, který je jedním z hlavních principů hospicové péče. Myslím si, že východiskem je určitá „zlatá střední cesta“. Činnost musí být standardizována, aby byla srovnatelná a kontrolovatelná. Ale hospicová péče by si měla zachovat i individuální rozměr.
O autorovi| MUDr. Regina Slámová, vedoucí lékařka Hospice sv. Alžběty v Brně