Aplikace v léčebnách dlouhodobě nemocných
18.10.2010
* Národní akreditační standardy pro zdravotnická zařízení následné a dlouhodobé péče (6)
Využívajíc trefného přirovnání MUDr. M. Nováka z PL v Kosmonosech ze ZN č. 17/2010, že nemocnice je místo, jehož rizikovost si nezadá s minovým polem, mohu rozhodnutí o akreditaci přirovnat k naplnění životní potřeby ženisty mít sandály na bezpečný pohyb v minovém poli (tvorbou vlastních směrnic, audity vyškolený personál) a funkční minohledačku (kontinuálně aktualizovaná, vlastní provozní dokumentace). V minovém poli nezáleží ženistovi na tom, jakou mají značku (SAK, ISO apod.), ale na tom, že je má.
Nové akreditační standardy pro zdravotnická zařízení následné a dlouhodobé péče byly vývojovým krokem SAK ČR v době rostoucího počtu akreditovaných zařízení následné péče. Očekávám, že i v letech příštích dojdou drobných změn, ale ne již tak početných jako v prvním specializovaném vydání (původních 50 standardů bylo rozčleněno nebo doplněno na platných 73). Vyšší počet standardů akcentuje členům rad pro kvalitu nutnost věnovat při auditech pozornost všem typickým rizikům v zařízeních dlouhodobé péče. Zvýraznění potřeby důkladného sběru dat o kvalitě péče, sledování nežádoucích událostí, plánování a dokumentování interní auditní činnosti, vedení podrobné zdravotní dokumentace včetně edukací klienta a jeho blízkých, klást důraz na multidisciplinární zajištění nutriční léčby, péče o spirituální potřeby pacientů či zajištění další potřebné péče spoluprací se sociálními institucemi v dané lokalitě vnesly zkušenosti z dlouhodobé péče.
Proces vytvoření veškeré vlastní dokumentace však nepřehlédnutelně zviditelňuje, že kvalita je drahá a náročná na finance i kompetentní personál. Nicméně akreditace neřeší medicínské aspekty péče, a proto ji sice zdravotní pojišťovny u svých smluvních partnerů vítají, ale zatím nic víc. Akreditovat v segmentu následné péče - oboru nedoporučovaném pro numizmatiky - je tak ještě náročnější a břemeno nákladů nese zodpovědný zřizovatel i personál.
Smyslem nejsou jednorázové prověrky
Odborný léčebný ústav neurologicko-geriatrický (OLÚNG) v Moravském Berouně, p. o. Olomouckého kraje, provozuje 118 lůžek v režimu LDN a 10 lůžek dlouhodobé ošetřovatelské intenzivní péče. Po asi 18měsíční přípravě prošel v dubnu 2007 akreditací SAK ČR.
Po třech letech obhájil akreditaci podle nových akreditačních standardů pro zdravotnická zařízení následné a dlouhodobé péče.
Motivací k akreditaci bylo vědomí zaměstnanců, že neopustí osvědčené pracovní postupy, ale že je dobrovolně podrobí důkladné revizi (především vzájemnou propojenost a soulad s legislativou), při které odhalí a napraví přehlížené nedostatky. Tým věděl, že smyslem akreditace nejsou jednorázové prověrky komise SAK a tvoření hory zbytečných papírů. Postupná definice procesů prováděných v našich zdravotnických i nezdravotnických provozech a vytvoření vlastní dokumentace dle doporučení standardů SAK nesměly ovlivnit léty udržovanou kvalitu poskytované péče.
Odměnou zaměstnancům OLÚNG za investované úsilí bylo zpřehlednění procesů. Každý zaměstnanec má definované kompetence, úkoly, pracovní postupy včetně kontrolních mechanismů. Nově přijímaný pracovník prochází definovaným adaptačním procesem, díky němuž se rychleji začlení do náročné týmové práce.
Zdravotní péče lékařů i nelékařského personálu je totiž v následné péči časově i vztahově složitější vinou horší komunikační možnosti pacientů, jejich disability i negace způsobené ne vždy jistou sociální budoucností. Hlavně efektivní organizace práce přináší tolik potřebný čas na péči o pacienty v době, kdy se důkladně vedená zdravotní dokumentace stává stále důležitější. Neprovázanost pracovních činností by činila některé z nich zbytečnými, a to je „polínkem do ohně“ syndromu vyhoření u jinak zodpovědných zaměstnanců. Zvláště pak v čase, který nepřeje možnostem adekvátního finančního ohodnocení.
Investice do prevence rizik
Na dokreslení atmosféry na pracovišti mohu dodat, že v tříletém období mezi akreditací a reakreditací prošla část personálu všech lůžkových oddělení i dvěma kursy s obhájením certifikátu „Pracoviště bazální stimulace“ a specializovaný tým obhájil certifikát „Garance kvality komplexní péče o klienty s chronickými a komplikovanými ranami“. Od roku 2009 pak jako jedno z mála zařízení dlouhodobé péče v ČR pečujeme o nemocné na 10 lůžkách dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče.
Ziskem z akreditace pro OLÚNG bylo a je, že vedoucí pracovníci úseků přijali filozofii jasně definovaných postupů a jejich efektivního aktualizování. Výhodou je vědomí, že úsilí při akreditaci bylo investicí do budoucnosti - každá koruna vložená do prevence rizik chrání a posiluje dobrou pověst zařízení i jeho zaměstnanců a šetří finance za odškodné či soudní výlohy za následky chyb. Odměnou pro manažery akreditovaného zařízení je, že oni i celý tým mají přehled a vnímavěji hodnotí i následně řeší naléhavý či hrozící problém.
V zastoupení zaměstnanců tak děkuji za rozhodnutí o akreditaci OLÚNG emeritnímu řediteli prim. MUDr. J. Podivínskému (laureátu Ceny za mimořádný přínos v oboru gerontologie za rok 2009), děkuji za „akreditační minohledačky“ členům Rady pro kvalitu z roku 2005 - prim. MUDr. P. Kolčavovi, Ing. P. Gottwaldovi, E. Ďurajkové a sestře pro kvalitu L. Hanáčkové. Za „reakreditační funkční sandály na bezpečný pohyb v minovém poli“ pak členům Rady pro kvalitu z roku 2009 - prim. MUDr. R. Kaňovi, Ing. V. Hanáčkové, L. Hanáčkové a sestře pro kvalitu I. Míčkové.
Seriál o národních akreditačních standardech
SAK ČR
Kvalita péče v EU * viz ZN č. 11/2010
Akreditace rehabilitačních zařízení * viz ZN č. 14/2010
Akreditace psychiatrických zařízení I * viz ZN č. 17/2010
Akreditace psychiatrických zařízení II * viz ZN č. 22/2010
Akreditace hospicových zařízení * viz ZN č. 26/2010
Akreditace LDN a geriatrických zařízení I
Akreditace LDN a geriatrických zařízení II * připravujeme
Akreditace odborných léčebných ústavů * připravujeme
Akreditace z pohledu zdravotních pojišťoven
a MZ ČR * připravujeme
Foto autor| Ilustrační foto: Profimedia
O autorovi| MUDr. Jana Ferancová, ředitelka Odborného léčebného ústavu neurologicko-geriatrického, Moravský Beroun, p. o. Olomouckého kraje