Jak nevyoperovat zdravou ledvinu

26.01.2009

* Dotazník, který doporučuje Světová zdravotnická organizace, se začíná používat i v Česku

 

Kdyby lékaři z Fakultní nemocnice Hradec Králové před devíti lety dobře zkontrolovali dokumentaci a ještě před operací vyplnili jednoduchý dotazník o zákroku, nemusela se stát taková tragédie. Kvůli chybě v pacientově záznamech chirurgové staršímu muži vyřízli zdravou ledvinu místo nemocné. Muž po čtyřech letech zemřel.
»Od té doby jsme začali používat takzvaný stranový protokol, který přesně popisuje zákrok, kontroluje ho několik lékařů, aby se již chyba nemohla opakovat,« říká nemocnice Leoš Heger.
Jednoduché univerzální dotazníky a protokoly, které kontrolují před operací identitu pacienta, jeho zdravotní stav a také stranu, na které jej budou chirurgové operovat, běžně používají v zahraničí špičkové nemocnice. Díky nim se podařilo snížit procento úmrtí pacientů po operacích. Přísnější bezpečnostní postupy začali v posledních letech používat i čeští lékaři.

 

Fatální chyba

 

»České nemocnice používají podobný dotazník, jaký doporučuje Světová zdravotnická organizace. Ne všechny ho ale mají, není to centrálně nařízené,« vysvětluje David Marx, ředitel Spojené akreditační komise ČR, která uděluje českým nemocnicím národní punc kvalitního a bezpečného zdravotnického zařízení.
Národní akreditaci má nyní třicet dva ze zhruba dvou stovek nemocnic. »Všechny akreditované nemocnice musí protokol používat,« říká Marx. Protokol mají i tři další české špičkové nemocnice s mezinárodní prestižní americkou akreditací JCI. Fatální chyba hradeckých lékařů však podle Davida Marxe ukazuje na nutnost, aby takové dotazníky používaly všechny české nemocnice. V Hradci nyní, po zavedení protokolu, operatéři před zákrokem znovu kontrolují dokumentaci pacienta a místo řezu si označují předem na jeho kůži. »Doporučujeme, aby se ještě před zákrokem opět ověřila identifikace pacienta a lékaři se navzájem kontrolovali. Měli by si ověřit, že mají například i správný umělý implantát, který chtějí pacientovi voperovat. Může se stát, že místo pravého kloubu tam bude ležet levý a chirurg pak bude podle toho operovat špatné místo,« popisuje Marx.

 

Barevné náramky

 

Nemocnice, které akreditované zatím nejsou a univerzální dotazník nemusí používat, přesto už přísnější bezpečnost dodržují. »Více lékařů před operací kontroluje dokumentaci pacienta, aby se chyba nestala,« říká Tomáš Philipp, náměstek ředitele pro léčebnou péči Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Stále více českých nemocnic také používá speciální barevné náramky na identifikaci pacientů, aby si je lékaři nemohli omylem zaměnit s někým jiným. »Používáme to u dětí, seniorů a pacientů v bezvědomí,« vysvětluje ředitel hradecké nemocnice. Náramky na ruce musí mít také všichni pacienti v Ústřední vojenské nemocnici nebo v Nemocnici Na Homolce, které mají mezinárodní akreditaci JCI. Na to, aby alespoň všechny fakultní nemocnice měly českou, národní akreditaci kvality a bezpečnosti, apeloval již dříve exministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Zatím ji mají jen dvě – v Hradci Králové a Ostravě.

 

Foto popis| ZACHRAŇUJE ŽIVOTY. Zahraniční nemocnice, v nichž začali dotazník Světové zdravotnické organizace používat, dosáhly velké změny: ještě před rokem v nich umíralo během operací a po nich zhruba 11 procent pacientů, zatímco dnes je počet úmrtí zhruba 7 procent.
 

Foto autor| REPRO: HN

 

O autorovi| Petra Benešová, www.ihned.cz/benesova