V Praze o bezpečí pacientů
06.04.2009
** České předsednictví EU
Ve dnech 16. až 17. března se v Praze pod záštitou předsednictví ČR Radě Evropské unie uskutečnilo pravidelné setkání tzv. vrchních ředitelů pro zdraví (Meeting of Chief Medical Officers). První den byl zaměřen na problematiku antibiotické rezistence a nozokomiálních infekcí, druhý den se k představitelům ministerstev zdravotnictví členských států EU se svými prezentacemi připojili národní odborníci na bezpečnost pacientů. Tematické bloky se zaměřily na kvalitu a bezpečí zdravotních služeb i na systémy akreditací evropských nemocnic.
Úvodní slovo druhého dne setkání přednesl Mgr. Ivo Hartmann, MBA, vrchní ředitel Úseku ekonomického a mezinárodních věcí MZ ČR. Ve svém vystoupení vyzdvihl aktivity českého předsednictví v oblasti bezpečnosti a kvality zdravotní péče. Připomněl také balíček legislativních a nelegislativních návrhů, který obsahuje doporučení Rady EU o bezpečnosti pacientů včetně prevence a kontroly infekcí spojených s poskytováním zdravotní péče, doporučení Rady EU o vzácných onemocněních, návrh směrnice o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči a návrh směrnice o kvalitě a bezpečnosti dárcovství a transplantace orgánů. Zdůraznil současnou složitou situaci ve zdravotnictví jako důsledek finanční krize, která by mohla vést ke snižování nákladů na kvalitu zdravotní péče, což je v konečném důsledku kontraproduktivní (nedostatečná kvalita stojí více než dobrá kvalita). Dále podrobně představil koncept druhého dne zasedání CMO.
Další zasedání probíhalo ve třech sekcích. V té první byly představeny zkušenosti ČR na lokální, regionální a centrální úrovni, ve druhé sekci byly uvedeny zkušenosti na úrovni EU a ve třetí sekci zahraniční experti představili jejich osvědčené a zavedené příklady dobrých praxí.
Celou akci moderoval MUDr. David Marx, Ph. D., předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví a ředitel Spojené akreditační komise ČR, o. p. s. (SAK ČR), který také zahájil první blok svojí přednáškou na téma managementu bezpečnosti pacientů. Nárůst výskytu nežádoucích událostí v celé Evropě je podle D. Marxe alarmující a nutí nás zamyslet se nad kroky k zajištění maximální bezpečnosti pacientů.
Kauzu Petra Zelenky (tzv. heparinového vraha) připomněl ředitel Nemocnice v Havlíčkově Brodě MUDr. Vít Kaňkovský. Zrekapituloval i následné nápravné kroky nemocnice, které v konečné fázi vedly k získání akreditace dle národních akreditačních standardů SAK ČR.
Nutnost mezinárodního porovnávání
Druhý blok zahájili zástupci Evropské komise DG SANCO (EK) Katja Neubauer a Andrzej Rys, kteří prezentovali současný přístup a aktivity EK (např. výsledky veřejné konzultace) při zajišťování bezpečnosti a kvality zdravotní péče. Představili výsledky dopadové studie (Impact Assessment), v níž bylo zastoupeno 23 členských států EU, které vedly k vypracování a přijetí sdělení Evropské komise o bezpečnosti pacientů a následnému návrhu doporučení EK.
Paula Vallejo poté představila výsledky projektu MARQuIS, jehož cílem bylo zjistit a porovnat různé strategie zlepšování kvality v systémech zdravotní péče v členských zemích EU včetně posouzení jejich potenciálního využití v situacích, kdy pacienti překračují hranice za účelem poskytnutí zdravotní péče. Regionálním koordinátorem za ČR byla v tomto projektu Spojená akreditační komise ČR. Tento blok zakončil Carlo Ramponi z Joint Commission International Europe, který přítomné seznámil se základními fakty kvality zdravotní péče a bezpečnosti pacientů. Hovořil o nutnosti vzdělávání, motivaci, uspořádání procesů, zlepšení efektivity apod.
Národní systémy hlášení se osvědčují
Poslední blok setkání se věnoval příkladům dobré praxe z Dánska, Velké Británie a Španělska. Anne Mette Dons představila dánský systém bezpečnosti pacientů, aktivity Národního úřadu pro zdraví a povinný systém hlášení nežádoucích událostí, který je od roku 2004 součástí národního zákona o bezpečnosti pacientů. Kevin Cleary seznámil přítomné s několikaletou existencí Národní agentury pro bezpečnost pacientů ve Velké Británii a představil Národní systém pro vykazování nežádoucích událostí. Blok ukončil španělský zástupce Enrique Terol Garcia, který zdůraznil, že bezpečnost pacientů je pro španělské zdravotnictví prioritou. Seznámil přítomné s jejich strategickými projekty v rozmezí let 2005 až 2009 (např. hygiena rukou, identifikační systémy hospitalizovaných pacientů, EUNeTPaS apod.).
Setkání uzavřel opět Mgr. Hartmann, který opět zdůraznil, že bezpečnost pacientů je v současné době velice aktuálním a důležitým tématem. Všechny členské státy jsou rozhodnuty závazně pokračovat ve snaze zvýšit bezpečnost pacientů a kvalitu poskytované zdravotní péče. Zároveň přítomné pozval na další významné konference konané pod záštitou českého předsednictví – Bakteriální ohrožení bezpečnosti pacientů v Evropě (15. a 16. dubna) a Finanční udržitelnost zdravotních systémů (10. až 12. května).
Foto popis| Setkání vrchních ředitelů pro zdraví v Praze předsedal náměstek ministryně zdravotnictví a hlavní hygienik ČR M. Vít.
Foto autor| Foto: MZ ČR
O autorovi| Kristina Masalová, M. A., Mgr. Irena Lacinová, Oddělení kvality zdravotních služeb MZ ČR