Právo pacienta na informace často zůstává jen na papíře

17.09.2009

Informovaný souhlas s léčbou? Často jen podpis nesrozumitelného textu.
 

Pacienti se setkávají s tím, že jim zdravotníci zákrok důkladně nevysvětlí.
 

PRAHA „Šla jsem na vyšetření a sestra mi podala tři drobně potištěné stránky se slovy: rychle to podepište, už na vás čekají.“ Tak popisuje svou nedávnou zkušenost Jana Petrenko, ředitelka pacientského sdružení Koalice pro zdraví. A přesně tak poučení pacienta o zákroku nemá vypadat.
Odborníci souhlasí, že se zdaleka nejedná o ojedinělý případ. I když má pacient na informace právo, zdravotníci mnohdy jeho poučení odbývají. Podpisem informovaného souhlasu přitom nemocný stvrzuje, že lékařský zákrok podstupuje s vědomím všech rizik a alternativ. Mezi největší úskalí patří nesrozumitelnost formulářů. „Výkony se popisují komplikovanými latinskými názvy, někdy není záznam ani jasně čitelný, takže tomu pacient nemohl rozumět,“ popisuje David Marx ze Spojené akreditační komise ČR. Ta uděluje certifikáty zařízením, která splní podmínky pro kvalitní péči. Poučení pacientů patří při akreditaci mezi základní požadavky. Obzvlášť velké nedostatky vídá Marx u cizinců, kteří neumí česky, velmi starých pacientů a dětí. „Pacient má právo být poučen způsobem a jazykem, kterému rozumí,“ zdůrazňuje Marx.
Podle náměstka ministryně zdravotnictví pro legislativu Martina Plíška (TOP 09) by si otázka informování pacientů zasloužila novou zákonnou úpravu. V současnosti ji upravuje zákon z roku 1966. Prozatím chce ministerstvo zlepšit situaci alespoň ve velkých nemocnicích, které řídí. „Apelujeme na fakultní nemocnice, aby do svých vnitřních předpisů zakotvily postup získávání informovaného souhlasu pacienta,“ uvedl Plíšek.
Přístup nemocnic se i bez změny zákona přece jen mění. „Kde se to zlepšuje jen pomalu, je na pacientech, aby vyžadovali podstatně více informací,“ říká Marx. Čeští pacienti jsou podle něj stále málo průbojní a podepíší i to, čemu nerozumějí. Někdy se lékaři setkávají i s tím, že pacienty informace vylekají. Podle Petra Koloucha z Fakultní nemocnice Motol kvůli tomu pečlivě zvažují, které informace sdělit, aby se nenarušila důvěra pacienta k lékaři.

***

 

Co podepsat? Informace o léčbě

 

Informovaný souhlas s léčbou by měl pacient podepsat jen tehdy, porozumí-li skutečně všem informacím o zákroku, které potřebuje. Zdravotníci by měli pacientovi vysvětlit, jaký zákrok mu budou dělat, jaký je jeho účel, jaké jsou k němu alternativy, co by se stalo bez léčby a jaká jsou reálná rizika výkonu. Pacient by se měl dozvědět i to, jakou může po zákroku očekávat rekonvalescenci, jak dlouho například nebude moci do práce. Informovaný souhlas nemusí vždy mít písemnou formu.