Identifikační náramky pacientům

05.11.2009

K málo obvyklému kroku přistoupila Krajská nemocnice Tomáše Bati (KNTB) ve Zlíně. Její pacienti budou dostávat speciální plastové identifikační náramky. Zdravotnické zařízení se tak chce vyhnout možným záměnám nemocných. „Náramek bude mít každý pacient přijatý k hospitalizaci a odevzdává jej až při propuštění z nemocnice. Jeho součástí je papírový štítek se jménem. Bílý náramek je určený pacientům bez rizik, červený pro nemocné ohrožené například pádem, alergií, cukrovkou, proleženinami a podobně,“ přiblížila mluvčí KNTB Karla Havlíková.
Nemocnice nyní v první fázi pořizuje asi patnáct tisíc náramků za šedesát tisíc korun, z toho dvanáct tisíc kusů pro dospělé a tři tisíce pro děti.
„Náramek je nepřenosný a v okamžiku připevnění na zápěstí je možné ho odstranit jen odstřižením,“ přiblížil ředitel KNTB Petr Pšikal s tím, že se na něm kromě jména objeví rodné číslo a nemocniční oddělení.
Identifikace pacientů je podle vedoucí oddělení akreditací a kontroly KNTB Heleny Petrášové v současné době běžná ve všech zdravotnických zařízeních, kde se rozhodli zvýšit bezpečí poskytované péče prevencí pochybení v důsledku nesprávné identifikace pacienta.
„Tento proces je nezbytný mimo jiné ve všech nemocnicích, které se rozhodly pro Akreditaci SAK ČR, na které v současné době pracuje i KNTB,“ poznamenala Petrášová.
Kontrolovat totožnost pacientů budou všichni pracovníci nemocnice, kteří se účastní jeho léčby, připravují ho k vyšetření nebo plánovanému výkonu.
„Například zdravotní sestra musí kontrolovat totožnost nemocného vždy před podáváním léků, krevních derivátů, před aplikací injekcí a infuzí nebo při přípravě na konkrétní vyšetření či operaci,“ konstatoval Pšikal s tím, že pokud pacient odmítne připevnění identifikačního náramku na ruku, je třeba o tom informovat staniční sestru daného oddělení a tuto skutečnost zapsat do jeho zdravotnické dokumentace.

 

Regionální mutace| Právo - Olomoucký kraj