Přijďte si test zopakovat, zve šéf nemocnice
19.05.2008
Praha - Ministra zdravotnictví Tomáše Julínka test bezpečí MF DNES nadchl.
„Je to dobrý nápad, jak přimět nemocnice k důslednější ochraně pacientů,“ říká. Což je něco, na co se v Česku léta ani nepomyslelo. Přesněji: do roku 2002, kdy MF DNES podnikla první test s falešnou lékařkou.
„V zahraničí jsou tyto testy běžné, slouží managementům nemocnice pro vnitřní kontrolu,“ říká lékař David Marx, který se bezpečí pacientů věnuje už léta.
„V Anglii dbají na bezpečnost od doby, co tam únosce přímo z nemocnice odnesl dítě,“ dodává Marx. I naše nemocnice už se mohly poučit ze skandálů: je to devět let, co po Fakultní nemocnici v Olomouci nerušeně bloumal lesník v bílém plášti a gynekologicky „vyšetřoval“ pacientky. Před šesti lety, když MF DNES test bezpečí podnikla poprvé, se vedení dotčené nemocnice rozzlobilo. Od té doby se leccos změnilo. Nemocnice si už dělají testy samy - třeba v Motole jej podnikli naposledy letos na jaře.
Prakticky všichni šéfové nemocnic redakci za test poděkovali. Už pochopili, že jim pomáhá odhalit slabiny v bezpečnostním systému.
„Je to dobrá zpětná vazba. Vyvodíme z toho řadu opatření. Staniční sestře, která jako jediná oznámila pohyb podezřelé osoby dispečinku, napíšu odměny. Ostatní selhali,“ říká šéf Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluk Němeček. „Nechcete si to přijít v létě zopakovat?“ pozval redaktora.
Jediný, kdo zareagoval negativně, je Petr Pumr, šéf holdingu, do něhož spadají jihočeské krajské nemocnice. Ten by zřejmě nejraději nechal redaktory MF DNES zavřít za to, že si zahráli na falešné doktory.
„Test odporuje etice. Kdybych byl ředitelem nemocnice, podám na vás trestní oznámení. Tím, že se někdo obleče do bílého pláště, zneužívá symbolů lékaře,“ rozhorlil se. Proto podle něj ani nepřipravují žádné zvýšení ochrany pacientů. „Předpokládáme, že lidé mají určitou míru slušnosti. Kdyby tomu bylo jinak, museli bychom nemocnice neprodyšně uzavřít a mít okolo baráků kulomety,“ řekl.