Unést dítě? Žádný problém
19.05.2008
TEST NEMOCNIC
Redaktoři se v bílých pláštích dostali téměř kamkoli
Praha - „Dobrý den, Zelenková, jdu se podívat na pacientku,“ zahalasí redaktorka MF DNES převlečená za lékařku do mluvítka na oddělení šestinedělí v Českobudějovické nemocnici. Po této „kouzelné formulce“ uzamčené dveře zabzučí a otevřou se. Chodba za nimi je prázdná. Nikdo z personálu si neověřil, koho vpustil do dveří.
Falešná doktorka prochází pokoje s pacienty, v jednom leží tři maminky s dětmi. U matky malého Jakuba C. se zastavuje. „Malý už je propuštěný, jdeme domů,“ sděluje jí radostně matka. I ostatní ženy čekají na propuštění, všechny mají chlapečky.
Zavtipkují, že když se rodí moc kluků, bývá válka.
Kdyby v té chvíli redaktorka kterékoli mamince řekla, že si její dítě bere na kontrolu, nebyl by žádný problém si je odnést. I při odchodu „lékařky“ z oddělení byla totiž chodba šestinedělí prázdná.
Českobudějovická nemocnice nebyla zdaleka jediná, kde si redaktoři v převleku za lékaře či mediky mohli odnést novorozeně, aniž by to kdo zjistil. Loni se totéž v rámci testu bezpečí pacientů mohlo podařit v plzeňské Mulačově nemocnici.
A to si letos redaktorka v Českých Budějovicích záměrně nechala vytisknout na visačku falešné lékařky jméno Petra Zelenková. Tedy ženskou obdobu jména zdravotníka Petra Zelenky z Havlíčkova Brodu, který byl v první instanci odsouzen na doživotí za to, že zabíjel pacienty heparinem. Nikdo ji nezastavil, nikdo nezkontroloval, kdo je a co v nemocnici dělá. Nikomu nebylo divné, že nemá visačku v „barvách nemocnice“.
Chorobopis? Prosím, tady ho máte...
Stejná redaktorka, jiná nemocnice. Tentokrát Písek, oddělení ortopedie. Falešná lékařka si povypráví s pacientkou M. B., která si postěžuje na špatný spánek.
Zjistit podrobnosti o jejím stavu nebyl žádný problém. Stačilo seběhnout do přízemí a vyžádat si její rentgenové snímky. „To jste si nemohli vzpomenout dřív? Teď už je služba z archivu pryč, ale podíváme se na to,“ říká sestra.
Když se podaří najít pravý snímek, nechá redaktorku v archivu samotnou. „Tak se na to podívejte a pak mi nechte složku na stole,“ rozloučí se. Redaktorka si bez potíží mohla odnést kterýkoliv snímek kteréhokoliv pacienta.
Další nemocnice, jiný redaktor. „Pan primář mě posílá pro chorobopis paní L. H.,“ říká redaktor MF DNES v bílém plášti a bílých kalhotách na III. oddělení chirurgické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Sestra mu složku okamžitě předá a posadí jej ke stolu, kde si sám a neomezeně může dělat výpisky o nemoci ženy.
Další chorobopisy se stejně jednoduše redaktorům MF DNES daří získat v ostravské fakultní nemocnici, Vítkovické nemocnici a v dalších.
Přitom všechny sestry, které chorobopisy pacientů vydaly někomu jinému než oprávněné osobě, jímž je obvykle jen ošetřující lékař, spáchaly trestný čin.
Pacienti stále nejsou v bezpečí
O tom, jak se citlivá osobní data dají zneužít, ví své nemocnice v Pardubicích. Nedávno tam řešili případ, kdy sestra prozradila synovi údaje o zdravotním stavu jeho otce. V rodině však byly neshody, otec si to nepřál, takže začal situaci tvrdě řešit. Proto teď vedení nemocnice školí střední personál, aby si vždy důkladně ověřil, komu osobní data svěřuje.
„Vím o více případech, kdy se v českých nemocnicích někdo pokusil ukrást chorobopis, aby se dostal k citlivým údajům. Těch případů poslední dobou přibylo, což svědčí o tom, že se musí zvýšit i ostražitost nemocnic,“ říká lékař David Marx, který se bezpečí v nemocnicích věnuje léta.
***
* Jak dopadla ÚVN Ústřední vojenská nemocnice v Praze je jednou ze dvou nejstřeženějších nemocnic v Česku. Léčí se v ní i Václav Klaus či Václav Havel. Jak dopadl test právě tady? Výsledek čtěte už v zítřejší MF DNES.
* Testy bezpečnosti
MF DNES je dělala potřetí V zahraničí je zcela běžné, že nemocnice a léčebny dělají samy podobné testy s použitím „falešných pacientů“ a „falešných lékařů a sester“, ba dokonce „falešných únosců dětí“. Jde o součást vnitřní kontroly. Letošní test MF DNES byl už třetí. Byl také dosud nejrozsáhlejší -uskutečnil se celkem v jedenácti nemocnicích. Loni test proběhl v šesti nemocnicích. Například pražská Nemocnice Na Homolce po něm investovala miliony korun do větší ochrany pacientů. V roce 2002 jsme testovali jedinou nemocnici - pražskou Všeobecnou fakultní (VFN). „To není fér,“ reagovala před šesti lety primářka Dagmar Pelíšková z VFN. Od té doby jsme tam byli ještě dvakrát, abychom zjistili, zda se situace změní. Nezlepšilo se prakticky nic. Stačil bílý plášť a redaktoři se v této nemocnici vždy dostali, kam chtěli. A do rukou se jim dostaly cizí citlivé údaje z chorobopisů. Pokud personál něco takového vydá neoprávněné osobě, páchá trestný čin.
Foto popis| STAČÍ BÍLÝ PLÁŠŤ. Redaktor Ondřej Šťastný se na WC převlékl za medika a bez potíží se prošel několika odděleními. Získal také chorobopisy pacientů.
Foto autor| FOTO: 3x MAFA - DAVID PORT
O autorovi| LENKA PETRÁŠOVÁ, LENKA ZIMMELOVÁ, s přispěním Anny Baumové a Milana Zlínského