Školení nestačilo, personál selhal

20.05.2008

Praha - Jen hodinu předtím, než se redaktorka MF DNES v převleku za lékařku vydala do pražské Nemocnice Na Homolce (a bez potíží se dostala k chorobopisu pacientky), tady skončilo bezpečnostní školení zdravotníků. Jedno z mnoha.
„Ach jo,“ reagoval náměstek ředitele nemocnice pro kvalitu péče a bezpečí pacientů Petr Kolouch.
„Pouštěl jsem jim chvíli před vaší návštěvou film Škodná. To je o jednom vrahovi, který kvůli chybě zdravotní sestry zabije svou oběť přímo v nemocnici,“ říká Kolouch.
„A znovu jsme stejně jako minulý týden probírali, na co všechno je třeba dávat pozor. Asi už je nutné přistoupit k sankcím. Dokud první člověk nebude z nemocnice vyhozen proto, že zanedbal něco v bezpečí pacientů nebo ochraně jejich citlivých údajů, neuvědomí si zdravotníci, že jde opravdu o vážnou věc,“ říká Kolouch.
Právě na Homolce a v Ústřední vojenské nemocnici se často léčí nejvyšší ústavní činitelé. Představte si například situaci, že tu může ležet konzervativní politička, která oficiálně vede válku proti potratům a přitom z nemocnice někdo ukradne její chorobopis, ze kterého je patrné, že má sama za sebou tři umělá přerušení těhotenství. Její kariéra by patrně skončila.
„Tomu nezabráníte. I v Americe takto končí kariéry politiků,“ říká neurochirurg z Ústřední vojenské nemocnice Vladimír Beneš, jehož test MF DNES s falešnými lékaři rozzlobil. „Když chce někdo spáchat zlý čin, tak ho prostě spáchá,“ dodává.
Vypadá to, že má pravdu: v nejstřeženějších nemocnicích v zemi bylo pro redaktory MF DNES v převleku až překvapivě snadné získat cizí osobní údaje.
Anejhůře v testu dvanácti nemocnic dopadly ty, které by měly na bezpečí pacientů dbát nejvíc, protože mají nižší, jen národní atest bezpečnosti a kvality péče. Jsou to Vítkovická nemocnice a Fakultní nemocnice Ostrava, kde se redaktoři dostali k nestřeženým lékům. A také nemocnice Písek, kde paradoxně skončilo akreditační řízení právě v den, kdy tam byla redaktorka MF DNES v převleku.
Má pak smysl, aby se nemocnice snažily dávat miliony za akreditace a za změny, které nefungují?
„Žádná nemocnice na světě není stoprocentně bezpečná,“ říká David Marx zMezinárodní akreditační komise, která certifikáty bezpečnosti uděluje.
„Na akreditace je třeba se dívat jako na zkoušku na řidičský průkaz. To, že člověk dostane řidičák, ještě neznamená, že bude vždy perfektně řídit a že se nevybourá. Ale pořád to taky ještě neznamená, že řidičský průkaz je špatná věc. Znamená to jen to, že je vyšší pravděpodobnost, že ten, kdo má řidičák, bude jezdit lépe a bude méně často bourat než ten, kdo ho nemá,“ říká Marx.

„Dokud nebude někdo vyhozen, protože něco zanedbal, neuvědomí si zdravotníci, že jde o vážnou věc.“ Petr Kolouch, Nemocnice Na Homolce