Nemocnicím by pomohly úřední jmenovky, radí odborník na bezpečnost

20.05.2008

Test MF DNES v nemocnicích, při kterém se redaktoři dostali k citlivým údajům pacientů, odhalil podle odborníka na bezpečnost Davida Marxe systémové chyby. Personál by podle něj měl důsledně nosit identifikační štítky a vstupy do míst, kde jsou oslabení lidé, by měly být přísně hlídány.

"Vím o více případech, kdy se v českých nemocnicích někdo pokusil ukrást chorobopis, aby se dostal k citlivým údajům. Těch případů poslední dobou přibylo, což svědčí o tom, že se musí zvýšit i ostražitost nemocnic," přiznal, když ho redaktoři MF DNES seznámili s výsledky svého testu nemocnic.

Podobné údaje se podle něj dají zneužít k vydírání. "Ve zdravotnické dokumentaci je řada velmi citlivých údajů týkajících se jak zdravotního stavu, tak dalších velmi intimních údajů, například o prodělané psychiatrické léčbě, léčbě drogových závislostí či dalších stavech. Využití podobných informací může řadu lidí poškodit," napsal v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

 

Na jeden z dotazů odpověděl, že ho test MF DNES překvapil v tom, že se redaktoři dostali prakticky všude bez zásadních problémů, a to i tam, kde jsou vysoce zranitelní pacienti, například na jednotku intenzivní péče.

"Obecně ale výsledky testu odpovídají zjištěním v nemocnicích v západní Evropě - bezpečí nemocnic je velkým problémem - nelze nemocnici uzamknout na čtyřiadvacet hodin denně, je ale nutné chránit důsledně zejména některé skupiny pacientů," dodal Marx.

 

Lék na lepší bezpečnost ve zdravotnických zařízeních vidí v přísné kontrole vstupu u pracovišť, kde hrozí pacientům vyšší riziko. "Nepochybně by se měl sjednotit způsob označování zaměstnanců a dalších osob (studenti) v nemocnici se pohybujících a toto označování by se mělo důsledně vyžadovat," upřesnil.

Pro začátek by podle něj stačilo, kdyby personál úřední jmenovky nosil a nadřízení tuto povinnost důsledně vyžadovali. "Pracoval jsem jistou dobu v Británii, kde se osoba bez jmenovky na oddělení bez povšimnutí neměla šanci dostat," popsal svou zahraniční zkušenost.

 

David Marx z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se bezpečností nemocnic zabývá už léta, ať už se týká zabezpečení budov, nebo podávání léků. A podle něj se chybuje i v tom, jak se v českém zdravotnictví na chyby pohlíží.

"Obvykle se pochybení přičte jednomu zdravotníkovi a ten je za chybu propuštěn. To je ale chyba. Sledování nežádoucích událostí má vést jen k tomu, aby se příště nic podobného nestalo. Kdyby takový systém byl, netrvalo by tak dlouho, než by byl odhalen takzvaný heparinový vrah," řekl už dříve Marx.