Selhali v testu MF DNES, musí to hlásit do Ameriky
21.05.2008
Praha - Dvě nejstřeženější nemocnice v Česku selhaly v testu MF DNES a teď je čeká nepříjemná povinnost. Musí to nahlásit do USA. Na ústředí komise, která uděluje mezinárodní certifikáty bezpečnosti a kvality. Reportéři totiž při testu bezpečnosti pronikli až k chorobopisům pacientů.
Povinnost nahlásit chybu se týká jak pražské Ústřední vojenské nemocnice, tak i Nemocnice Na Homolce. „Pokud by svou chybu nenahlásily, mohou o akreditaci přijít,“ říká lékař David Marx, který je českým komisařem společnosti. „I tak to znamená, že se v těchto nemocnicích při obhajobě akreditace komisaři mnohem důkladněji zaměří na to, jak se tady nakládá s chorobopisy,“ říká.
Pokračování na str. A2
Nemocnice selhaly, musí to hlásit do USA
Po testu MF DNES začaly nemocnice intenzivně řešit bezpečí svých pacientů a potrestaly zdravotní sestry
Pokračování ze str. 1
„Mrzí nás to,“ říká ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. Právě Homolka přitom do bezpečí pacientů investuje každoročně miliony korun a patří k nejlépe střeženým nemocnicím v zemi.
„Zcela zabránit lidskému selhání ale prostě nejde,“ krčí rameny primář Vítkovické nemocnice Dušan Kučera, v jehož oddělení falešného medika dokonce lékař přizval k vizitě. Redakce otestovala bezpečí pacientů v celkem dvanácti nemocnicích v zemi. Stačilo si k tomu jen obléct bílý plášť. Jen v jediné nemocnici – v pražském Motole – falešnou lékařku odhalili.
Nemocnice se však z testu poučily. Plánují proškolit zaměstnance, aby víc dbali na bezpečí pacientů, a změnit se má i řada dalších věcí.
„Už máme nakresleno, jaké investice oddělení potřebuje k většímu bezpečí pacientů. Mimo jiné budou zvenčí dveří koule,“ popisuje primář gynekologického oddělení nemocnice v Českých Budějovicích Petr Sák.
V této nemocnici se redaktorka v převleku bez potíží dostala nikým nekontrolována i k novorozencům.
„Zvenku nebude na oddělení přístup. Lidé se dostanou jen do návštěvnických prostor, tedy ne do pokojů. Třeba pacientka na nadstandardním pokoji bude muset počkat, až jí návštěvu přivede sestra,“ popisuje primář Petr Sák, jaké změny zavede. A podobně hovoří i ostatní. O potrestání zdravotních sester, které chybovaly a vydaly zdravotní dokumentaci pacientů redaktorům v převleku, však šéfové nemocnic hovoří jen velmi opatrně.
„Důvod je jednoduchý – sester je katastrofický nedostatek,“ říká ředitel Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Karel Filip.
Přesto podle něj zaměstnanci, kteří pochybili, potrestání neujdou. Jaký trest je čeká, o tom vedení nemocnice právě teď rozhoduje.
„Stát se to nemělo a opakovat se to nesmí. Uložíme postihy a zpřísníme systémová opatření,“ tvrdí také primář Jan Boženský z Vítkovické nemocnice, kde falešný lékař nahlížel do chorobopisu. „Určitě ale nikoho nevyhodíme, o dobré sestry je nouze,“ říká ředitel Ústřední vojenské nemocnice Štefan Brunclík.
Sestra dostane odměnu
Naopak na odměnu pět tisíc korun se může těšit zdravotní sestra z porodního oddělení nemocnice v Motole, která jako jediná odhalila falešnou lékařku přímo na místě.
Mezi dvanácti nemocnicemi, kde redaktoři v převleku za lékaře testovali bezpečí pacientů, byla výjimkou. V ostatních nemocnicích se totiž redaktoři v plášti bez potíží dostali k chorobopisům pacientů či mohli vzít nehlídané léky. A nemocnice začaly bezpečí pacientů a chyby svých zaměstnanců intenzivně řešit. „V každém případě je ochrana bezpečí pacientů součástí běžné práce zdravotníků,“ dodává David Marx. „Položíme-li na misku vah bezpečí pacientů a na druhou komfort zaměstnanců nemocnice, pak se jistě shodneme, kde je priorita.“
Nemocnice v Motole proto například zavádí čipy pro dětské pacienty. „Je to mimo jiné prevence před únosy dětí. Pokud se dítě vzdálí z oddělení, čip spustí alarm a sestra přesně ví, kde dítě je,“ vysvětluje náměstek ředitele Pavel Budinský.
O autorovi| LENKA PETRÁŠOVÁ, s přispěním regionálních redaktorů MF DNES