Falešné lékaře odhalí registr
11.06.2008
Ministerstvo chystá databázi, kde bude zapsané vzdělání lékařů i sester
Praha - Jste si jisti, že lékař, který vás ošetřuje, opravdu vystudoval medicínu? A jak to víte?
Je totiž dost složité to ověřit.
Ministerstvo zdravotnictví proto chystá registr zdravotnických pracovníků, kde bude zapsána kariéra lékaře od okamžiku, kdy dostal diplom, až ke všem jeho dalším pokrokům ve vzdělání. A nejen lékařů, ale i sester, laborantů a dalších zdravotnických pracovníků.
Registr tak pomůže odhalit falešné zdravotníky.
Je to totiž ani ne měsíc, co rakouská policie zadržela Čecha, který bez lékařského vzdělání dva roky provozoval slušně zavedenou lékařskou praxi. Přišlo se na něj kvůli jinému přečinu – znásilnění.
A je to pět let, co v Jaroměři na Náchodsku falešný lékař očkoval pacienty proti žloutence, klíšťatům a dalším nemocem. Procházelo mu to rok, než jej policie chytila. Opět jen náhodou. Falešný lékař si totiž navíc půjčoval peníze, které nevracel.
Kolik je v Česku dalších zdravotníků bez diplomu, si nikdo netroufá odhadnout. Přesto se leccos dá odvodit z celosvětové statistiky. „Jsou studie, z nichž plyne, že jen v Evropě se pohybují čtyři tisíce falešných lékařů. A další, přibližně stejný počet jich je na Východě a v USA,“ říká František Vlček ze Spojené akreditační komise, jež se zabývá bezpečností pacientů v nemocnicích.
Mezinárodní akreditační komise proto při poslední návštěvě Česka upozornila vedení Ústřední vojenské nemocnice v Praze a Nemocnice Na Homolce, že si musí prověřit diplomy a dosažené vzdělání všech lékařů a zdravotníků.
Obě nemocnice totiž splňují podmínky nejvyššího stupně bezpečnosti pro pacienty – mají mezinárodní akreditaci. Aby ji příště obhájily, musí mít ověřené vzdělání svých pracovníků.
„Je dobře, že registr vznikne. Dnes je pro nemocnici těžké žádat univerzitu či jiné školy o ověření vzdělání zdravotníků, školy jim nemusí vyjít vstříc,“ podotýká Vlček.
„Navíc dnes trvá takové ověření praxe a vzdělání zdravotníka nejméně tři měsíce, ale to je dlouhá doba. Registr to dokonale zjednoduší,“ upozorňuje náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová.
Představa ministerstva je taková, že by do registru každá škola zanesla praxi lékaře, sester a dalších zdravotníků, jejich dosažené vzdělání a diplomy hned, jak je získají. Cokoliv ověřit je pak velmi snadné.
Pacientům by sloužila jiná databáze, spravovaná krajskými úřady. Ty by měly nově za povinnost zřídit registr všech nemocnic, poliklinik a lékařů, kteří v kraji působí. „Od ordinačních dob a kontaktu na ordinaci přes to, zda lékař ještě přijímá pacienty do péče, až po to, kdo jej zastupuje v době dovolených či s jakými zdravotními pojišťovnami má smlouvu,“ říká Hellerová.
Nový zákon má šanci, že projde. Nepatří k těm kontroverzním z reformy zdravotnictví. Pokud začne platit, vzniknou oba registry v příštím roce.
„Ověření praxe a vzdělání zdravotníka dnes trvá nejméně tři měsíce. Registr to dokonale zjednoduší.“ náměstkyně ministra Markéta Hellerová.