Kvalita zdravotní péče v ČR
22.04.2007
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Tím tématem je kvalita zdravotní péče - jak kontrolovat nemocnice a jejich služby a nejen nemocnice. Odpovídá reforma zdravotnictví, kterou předložil veřejnosti ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, dostatečně na ty výše položené otázky? V uplynulém víc než půlroce se téma kvality zdravotní péče v České republice probíralo na předních stránkách novin v souvislosti s případem takzvaného heparinového vraha, který zabíjel v havlíčkobrodské nemocnici. Ministerská komise před měsícem zjistila, že tam kvůli špatnému postupu zdravotníků zemřelo celkem jedenáct pacientů.
/ukázka/
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Šlo o největší nemocniční šetření v dějinách České republiky. V průběhu tří měsíců komise prozkoumala tři sta osmdesát dva chorobopisy. Pacienti měli jedno společné, mezi lety 1999 a 2006 zemřeli v havlíčkobrodské nemocnici, tehdy, když tam působil Petr Zelenka.
Markéta HELLEROVÁ, náměstkyně ministra zdravotnictví /natočeno 20. 3. 2007/
--------------------
Tam se jednalo i o pacienty, které on neošetřoval, ale mohl s nimi přijít samozřejmě do kontaktu.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
V deseti případech pacienti zemřeli po podání heparinu, tedy stejné látky, s jakou údajně zabíjel právě Zelenka. Komise nedala závěry svého vyšetřování do souvislosti s nejvražednější sérií české kriminalistiky. Kritizovala ale havlíčkobrodskou nemocnici za zdravotnickou dokumentaci a chybějící plány pro mimořádné události.
Vít KAŇKOVSKÝ, ředitel, Nemocnice Havlíčkův Brod /natočeno 20. 3. 2007/
--------------------
Pokud se týká zdravotnické dokumentace, domnívám se, že to je problém celého českého zdravotnictví.
Tomáš JULÍNEK, ministr zdravotnictví /ODS/ /natočeno 20. 3. 2007/
--------------------
Tento tragický případ budiž impulsem a precedentem pro všechna zdravotnická zařízení, protože jasně ukazuje na to, že situace v Havlíčkově Brodě by nemusela být ojedinělá.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Experti dávno před případem takzvaného heparinového vraha upozorňovali, že v českých zdravotnických zařízeních není všechno v pořádku. Jde především o bezpečí pacientů a přísnější posuzování zdravotní péče. Reforma ministra Julínka teď slibuje například pravidelné zveřejňování žebříčku kvality nemocnic, které řídí přímo ministerstvo zdravotnictví.
/konec ukázky/
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
A nabízí se další otázka, které konkrétní kroky v reformě mohou zabránit tomu, aby se neopakoval například případ takzvaného heparinového vraha. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a jeho náměstek Pavel Hroboň opět mají minutu a půl k dispozici, aby nám, pokud možno stručně, jasně a výstižně, vysvětlili, které části, hlavní kroky reformy podle jejich názoru povedou ke zvýšení kvality zdravotní péče. Prosím, vaše minuta a půl opět.
Tomáš JULÍNEK, ministr zdravotnictví /ODS/
--------------------
Tak samozřejmě bezpečnost je na prvním místě, pak jsou to informace o kvalitě. Součástí připravovaného zákona o zdravotním, zdravotnickém zařízení budou některé nepodkročitelné parametry, které musí nemocnice splnit, aby byla bezpečnější. To samozřejmě nestačí. My musíme také chtít informace o nemocnicích, o jejich kvalitě. V rámci toho jsme dobudovali Národní referenční centrum do funkční podoby, které bude shromažďovat všechny údaje z republiky a dá je do pořádku, všechny tyto údaje, to znamená je možné z toho generovat informace. Je to, je to jedna z velkých priorit. Konkrétní kroky může říct Pavel Hroboň.
Pavel HROBOŇ, náměstek ministra pro lékovou politiku
--------------------
Tím hlavním cílem je skutečně zlepšení bezpečnosti v nemocnicích a já bych chtěl uvést dvě důležité věci. Ta bezpečnost je o základních procesech, není to nutně o tom, jestli nemocnice má špičkového, anebo ještě špičkovějšího lékaře, ale je to o tom, jakým způsobem je organizována práce v nemocnici. V tomhle určitě dokáže říct mnohem víc pan doktor Marx, a potom na to taky máme ten obrázek, který ukazuje, že pobyt v nemocnici je v podstatě stejně riskantní jako některé nebezpečné sporty. Druhá důležitá věc je, že pokud chceme po nemocnicích, aby reportovaly čísla, která se týkají třeba i v budoucnu úmrtí, ale která se týkají různých jiných příhod, které se stanou a neměly by se stát, jako jsou pády z postelí, jako jsou infekce a podobně, tak musíme nejdřív vytvořit prostředí, ve kterém tohle reportování těch čísel bude prováděno s určitou důvěrou a beze strachu v okamžitý postih, protože jinak se dostaneme jenom k tomu, že všichni se budou bát a budou ta čísla falšovat. V Evropské unii byly zpracovány statistiky o tom, kde je nejmenší počet pádů z lůžka. V Bulharsku vyšel počet pádů z lůžka nula, ne proto, že byli bezpeční, ale protože ty čísla prostě vůbec nereportují.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Tak děkuji Pavlu Hroboňovi i ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi. My jsme viděli také ten graf, kde horolezectví a sporty jsou stejně nebezpečné jako, řekněme, zdravotní péče. Když byl už zmíněn David Marx jako předseda České společnosti pro kvalitu zdravotní péče, vy se tím pane doktore, zabýváte dlouho, tím tématem. Jakých kroků z těch, které víte o reformě zdravotnictví, zatím ministr zdravotnictví a jeho náměstek nevyužili v té reformě, a mohly by posílit ještě kvalitu zdravotní péče v zemi, předejít například případům heparinového vraha.
David MARX, předseda, Česká společnost pro kvalitu ve zdravotnictví
--------------------
Děkuju. Bungeejumping a horolezectví jsou bezpečnější než zdravotní péče. V té studii, jejíž výsledek tady byl promítnut, vychází zdravotní péče jako nejrizikovější, nejrizikovější oblast lidských činností. Není to tak úplně přesné, nicméně studie, které proběhly i v evropských zemích, ukazují, že přibližně každá desátá hospitalizace je spojena s poškozením pacienta a ve třech procentech ti pacienti umírají, anebo se u nich, u nich dojde k nenapravitelnému poškození, například, že se jim uřízne jiná noha nebo jiná ledvina, než má. To je fakt, to vychází, to vychází z relativně slušně provedených studií. To, co v té reformě zaznívá, ale mohlo by tam zaznívat víc nahlas, je systematická externí kontrola kvality ve zdravotnických zařízeních. Jedna věc jsou ty řebříčky a já osobně nejsem příliš velkým přítelem těch žebříčků, protože počty komplikací jsou poměrně těžkou věcí k tomu, aby se definovaly a to, čím ten pacient je ohrožen v nemocnici, není jenom to bezprostřední odborné provádění zdravotní péče, ale těmi procesy, například ten havlíčkobrodský případ. Tam kdyby fungovala dobře personalistika, v té nemocnici, proces výběru těch zaměstnanců, tak ne, že by k tomu nedošlo, ale asi by se na to přišlo dříve, kdyby se počítaly, počítala úmrtí vázaná na diagnózu, tak také. To znamená dneska celý svět se zabývá nejenom sbíráním indikátorů o té péči a sestavováním žebříčků, ale proaktivním, dopředu, my nemůžeme čekat, až zase se něco stane, nastavením těch procesů tak, aby byly bezpečné, a toho lze dosáhnout vnější kontrolou kvality, formou akreditace nebo certifikace nějakou, nějaké nezávislé agentury a také tím, že ta zdravotnická zařízení ty rizikové procesy, například nejrizikovější, co se s pacientem v nemocnici děje, je, že se mu podávají léky. Přitom z mých zkušeností, a já jsem navštívil prakticky všechny české nemocnice, vyplývá, že jenom asi v patnácti procentech těch nemocnic je jasně nastaveno, jak má ten personál postupovat, když ty léky předepisuje, a když je podává.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Z toho, co říkáte, tedy lepší nastavení akreditace, kontroly, než pouze to mediálně viditelné zveřejňování žebříčků úmrtností, diagnóz a toho, co jste zmínil.
David MARX, předseda, Česká společnost pro kvalitu ve zdravotnictví
--------------------
To je součástí toho, ale jenom jednou ze součástí, nikoliv hlavní, ale velmi podstatnou.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
A vše v tom komplexu oné reformy vidíte nebo je tam problém?
David MARX, předseda, Česká společnost pro kvalitu ve zdravotnictví
--------------------
Já si myslím, že vidím v tom komplexu reformy dobré nastartování tím směrem. Byl jsem, byl jsem potěšen i informací, že ministerstvo připravuje, připravuje jakési, jakousi nepodkročitelnou úroveň těch vnitřních předpisů, které se zabývají bezpečím v nemocnici. Takže si myslím, že v tomto segmentu ta reforma jde stejným směrem, jako jde Evropská unie.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Když se podíváme opět na graf a na to, co vyzkoumala agentura Median, podívejme se do výsledků. Zajímalo nás, co je pro lidi důležité pro případný výběr nemocnice. Lidé odpovídali na škále nejméně důležité a nejdůležitější a, jak vidíte sami, jednoznačně nejdůležitějším faktorem pro volbu nemocnice je kvalita poskytování zdravotní péče, následuje schopnost komunikace lékařů a sester s pacientem a vzdálenost nemocnice od domova. Nejméně důležité věci jsou druh vlastnictví a dostupnost nadstandardních služeb. Připomínám, že ten výzkum se uskutečnil na vzorku bezmála tisíce sta respondentů a statistická odchylka je kolem dvěma až třemi procentními body. Které zajímavé údaje jste, Přemysle Čechu, sociologu a řediteli agentury Median, ještě zjistili v souvislosti s tím, podle čeho lidé se rozhodují a kde je například kvalita zdravotní péče?
Přemysl ČECH, sociolog, ředitel společnosti Median
--------------------
Tady v podstatě ten graf, který jste nám přednesl, tak víceméně neříká zas tak nic nového. Lidé, lidé uváděli především kvalitu a komunikační schopnosti personálu. Do velké míry tyto věci jsou diferencovány zase, jak už jsme říkali před tím, podle věku, vzdělání, pochopitelně i podle příjmů. Jsou tam k dispozici i údaje o regionální diferenciaci. To je asi taková základní stručná charakteristika k tomuhletomu grafu.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Děkuju pro tuto chvíli. Když se ještě podíváme na to, co zmiňoval David Marx. Můžete, pane ministře a pane náměstku, vysvětlit, které konkrétní kroky v nejbližší době se tedy uskuteční, aby my, pacienti, jsme byli bezpečnější a cítili se bezpečněji v nemocnicích, a které kroky v jakém časovém sledu půjdou, jak o tom mluvil David Marx.
Tomáš JULÍNEK, ministr zdravotnictví /ODS/
--------------------
Tak pan doktor Marx hovořil především o nějaké, o nějakém plánu a jasném přístupu. To na ministerstvu zdravotnictví obnáší příprava dokumentů národního plánu bezpečnosti poskytování zdravotní péče, které obsahuje ty jednotlivé prvky tak, abychom se něčím mohli řídit. Ale my samozřejmě musíme dělat kroky tak, jak připravujeme zákony. Jeden z nich jsem zmínil, kdyžtak mě doplní ještě pan náměstek Hroboň, co se týče referenčního centra a tak dále, to znamená to, co už připravujeme pro tento rok a následující rok.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
To Národní referenční centrum, jaká bude jeho úloha?
Pavel HROBOŇ, náměstek ministra pro lékovou politiku
--------------------
Národní referenční centrum je společný projekt zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví a na rozdíl od situace v posledních třech, čtyřech letech, kdy existovaly dvě konkurenční Národní referenční centra, jedno u pojišťoven a jedno na ministerstvu, které trávily většinu energie tím, že se vzájemně potíraly, tak my jsme se dokázali dohodnout a vytvořit organizaci, která bude mít na starosti reportování, to znamená stanovení, stanovení pravidel pro to, jakým způsobem mají zdravotnická zařízení a zdravotní pojišťovny oznamovat, jaká péče skutečně byla poskytnuta, jak pro nemocniční péči, tak pro druhou. Ale já bych se rád na chviličku zastavil u toho, u té úzké souvislosti na jedné straně mezi bezpečností a bezpečností hlavně v nemocnicích a na druhé straně poskytováním informací. Pan doktor Marx to říkal naprosto jasně. Nejprve v těch nemocnicích musí existovat procesy, které sbírají i ty události, které se stanou, a které nejsou nikomu příjemné, ani pacientům, ani samozřejmě tomu personálu. Ale ty procesy tam musí běžet, musí být zvenku kontrolované, i tohle se dá v rámci akreditace a všichni si prostě musí zvyknout na to, že tahle čísla se zveřejňují. Teprve potom, když máme čísla, která popisují to, co se skutečně děje, tak můžeme případně a v některých oblastech přikročit k tomu, abychom třeba sestavovali nějaké žebříčky porovnávající nemocnice.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Ale vy ty, vy ty žebříčky sestavovat budete jako ministerstvo zdravotnictví. Měl by vzniknout žebříček diagnóz a úspěšnosti léčby těch diagnóz, pokud se nemýlím, u fakultních nemocnic, které jsou řízeny vámi jako ministerstvem zdravotnictví. Kdy?
Pavel HROBOŇ, náměstek ministra pro lékovou politiku
--------------------
To, co můžeme velmi rychle poskytnout bez obavy, že by tam byla špatná čísla, je to, jaké diagnózy se v jaké nemocnici řeší, jak dlouho jsou tam lidé hospitalizováni, a jakým způsobem potom z té nemocnice odcházejí, jestli jdou domů, nebo jsou přeloženi jinam. Tohle jsou čísla, kde se nemusíme obávat toho, že by zavedla pacienta nějakým jiným směrem. Druhá věc, kterou budeme zveřejňovat do konce roku, jsou výsledky průzkumu mezi pacienty, jak byli spokojeni s péčí, která byla poskytovaná na jednotlivých odděleních fakultních nemocnic.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Pane ministře.
Tomáš JULÍNEK, ministr zdravotnictví /ODS/
--------------------
Já jenom, já jenom doplním. Já nejsem přítelem sestavování žebříčků, protože to není dobrá metoda, protože když jste na nějakém dalším místě, tak vlastně máte pocit handicapu, to znamená vlastně trestáte nebo máte pocit, že máte být na prvním místě. Pak začnete svoje data falšovat nebo je zkreslovat. My chceme, aby se o zdravotnictví začalo hovořit otevřeně, aby se začalo hovořit otevřeně před pacienty, viz. nahlížení do zdravotnické dokumentace. To prospěje jak lékařům, tak pacientům a ta pozice se, obou dvou, bude emancipovat. Nesmíme si o zdravotnictví lhát a musíme si říkat i nepříjemné věci, abychom to mohli napravit.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Když se obrátím na viceprezidenta pacientů, Svazu pacientů, pana Mrázka. Když se podíváte na žebříčky nemocnic jako jeden z ukazatelů, podle kterého se mohou pacienti rozhodovat, i na ty další kroky, o kterých mluvil David Marx, dostatečná role podle vás v té reformě?
Josef MRÁZEK, 1. viceprezident, Svaz pacientů ČR
--------------------
Především chci říct, že je potřeba, aby nějaká nekompromisní instituce zjišťovala pravý stav, čili nejenom, když se uděluje oprávnění k činnosti, ale průběžně je třeba kontrolovat, zda-li ty podmínky jsou i nadále splňovány. Z toho vzniknou určité informace, ale teď jde o použití těch informací, protože nemá cenu udělat žebříčky a říct pacientům, ať si vyberou tu lepší nemocnici. To je nesmysl. Tím by samozřejmě ti pacienti, pokud by to zvládli teda jako přesunem, tak by se dostali, nahromadili by se někde. Tady je potřeba udržovat v průměru takový standard, aby všude bylo možné se dát bezpečně ošetřit, a aby ty kapacity následkem toho stačily. Čili chybí tady instituce, která by průběžně tohleto sledovala a usilovala o to, aby všude, kde nějaká závada vznikne, tak ne, aby se to jenom dozvěděli a teprve za dlouhou dobu, tím, že tam nepůjdou, se řeklo no jo, něco by se s tím mělo dělat, nýbrž okamžitě by se měla učinit opatření, aby ty požadavky základní, které na to jsou, byly splňovány. To je jeden z prvků takových racionálních, které je potřeba, aby v té reformě byly obsaženy. A my začneme teďka vydávat na stránkách www.pacienti.cz po etapách, teda po kapitolách teda tu reformu, jak si ji představujeme, že by ona měla vypadat, s respektováním těch zákonů o lidskejch právech, s respektováním zdravého rozumu a ekonomiky a organizačních principů, protože to nejsou věci medicínské, to jsou věci jako zamyšlení člověka, který se vyzná v systémech a tak podobně.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Pan doktor Kubek a pohled České lékařské komory na kvalitu zdravotní péče a její zlepšování.
Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
--------------------
Tak já bych navázal na to, co říkal pan doktor Marx, protože on mě úplně šokoval. Já sice chápu, pane doktore, že vy se živíte těmi akreditacemi, ale i reklama by měla býti etická, když si ji děláte. Musím naprosto odmítnout, že by tři procenta hospitalizací v českých nemocnicích, tak, jak jste řekl vy, končily zbytečným úmrtím pacienta, to musím zásadně odmítnout. Za další, k případu Havlíčkova Brodu. Havlíčkův Brod byl velmi kladně hodnocenou nemocnicí, ve všech žebříčcích byl na velmi vysokých místech, pacienti byli velmi spokojeni. Ukázalo se také to, že nešlo o žádnou systémovou chybu. To šlo o selhání jednotlivce, které prostě ten systém nemůže předpokládat. Vy nepředpokládáte existenci šílence. Padlo zde, že by bylo dobré, kdyby si ty nemocnice mohly vybírat kvalitnější ...
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Počkejte, ale šílenec řádí téměř v jedenácti případech, tak to neříkejte, že vám přijde normální.
Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
--------------------
Každý ten jednotlivý případ měl, byl komplikací závažného stavu. Dostali jsme se do toho, co to je syndrom disseminované intravaskulární koagulopatie, poruchy srážlivosti krve, tady pan ministr je anesteziolog, tak ví, že prostě k těm pacientům v těch závažných stavech prostě patří. Pouze kumulace těchto pacientů mohla vést k podezření, že něco není v pořádku a také ty zodpovědné lékaře k tomu podezření vedla. Ale tady padla jedna zcela nesmyslná věc, že si ty nemocnice mají lépe vybrat ten personál. Prosím vás, za ty peníze, které nabízí jako platy personálu, jsou vůbec rádi, že je ochoten do té nemocnice vůbec někdo jít pracovat. A k té akreditaci ještě, to je velice zajímavá věc. Ony ty akreditace zcela pomíjí to zcela zásadní a to je ohrožení pacientů přepracovanými lékaři. Prostě nikomu nevadí, že lékař je v práci od pátku od rána do pondělního dopoledne a nikdo z nás by se asi nechtěl nechat operovat chirurgem, který je v práci čtyři dny a tři noci se nevyspal. A ministerstvo zdravotnictví, co nabízí v realitě, hovoří o reformě, ale v realitě nabízí snahu zrušit zákoník práce, to znamená nutit ty lékaře k tomu, aby v té nemocnici byli takto dlouho. Co dělá ministerstvo ohledně personálního vybavení nemocnic? Pane ministře, já se k tomu znovu vrátím. Vy jste povinen vydat vyhlášku, abychom společně mohli kontrolovat personální vybavení nemocnic, ministerstvo a komora. Abyste jako zřizovatel ...
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Já se omlouvám, pane doktore, ale tady máme ... Promiňte.
Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
--------------------
... plnil svoji povinnost, abychom to mohli kontrolovat průběžně.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Já nevím, jestli jste schopen respektovat to, že tady máme jednotlivá, jednotlivá témata a vracíte další témata do hry.
Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
--------------------
To se týká bezpečnosti pacientů.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Takže všechno se týká poplatků, všechno se týká, neustále prodáváte ...
Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
--------------------
Ne, to se netýká poplatků.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Já se omlouvám, ale ...
Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
--------------------
Pane redaktore, to se netýká poplatků. Jde o to, že ministerstvo má povinnost vydat vyhlášku o personálním vybavení zdravotnických zařízení a společně s ministerstvem se máme dohodnout na tom, jaké ty minimální standardy mají být a společně to máme kontrolovat. Ministerstvo tuto roli neplní.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Mohl byste, pane ministře, podruhé odpovědět na tu otázku, na kterou jste už odpovídal, a teď souvisí tedy s kvalitou zdravotní péče?
Tomáš JULÍNEK, ministr zdravotnictví /ODS/
--------------------
Já jsem několikrát uvedl, že připravujeme zákon, který opravdu potřebuje náš právní řád, a to je zákon o zdravotnickém zařízení, které bude mít tyto prováděcí vyhlášky. Nepočítáme se spoluprací s lékařskou komorou v tomto případě. Budeme se řídit parametry, které v rámci připomínkového řízení komora bude jistě připomínkovat tak, abychom měli ty předpisy dobré, a budeme to kontrolovat. Ale to není žádný proreformní zákon, to už mělo být dávno, to je si devět let, že jo, to víme.
Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
--------------------
Vy tu povinnost máte, od konce května je ministerstvo povinno tu vyhlášku vydat. Vy jste přišel na ministerstvo a ty práce jste zastavil ...
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Já se omlouvám ...
Milan KUBEK, prezident České lékařské komory
--------------------
... na kterých komora spolupracovala a to jsou reálné kroky zlepšující péči o pacienty.
Tomáš JULÍNEK, ministr zdravotnictví /ODS/
--------------------
Ne, nezlobte se, já jsem žádné práce nezastavil. Všechny budou uplatněny ve vyhláškách.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
To si můžete, pánové, vyříkat po konci tohoto pořadu. Ještě reakce Davida Marxe, který chtěl reagovat na to, že je lobbistou za akreditace, jak ho tady nařkl Milan Kubek.
David MARX, předseda, Česká společnost pro kvalitu ve zdravotnictví
--------------------
Na to jsem ani reagovat nechtěl. Já jsem spíš chtěl reagovat na to, co tady bylo řečeno jako zdroj šokování pana prezidenta. Z mých úst nepadlo, že ta data se vztahují na Českou republiku. To jsou data, která vycházejí ze studií, ke kterým došlo ve Spojeným státech a v sedmnácti evropských zemích. Není a byl nejnižší údaj byl o těch 3,2 % pacientů, kteří jsou nenapravitelně poškozeni v důsledku působení zdravotní péče, to jsou Spojené státy. V evropských zemích to vychází mezi sedmi a jedenácti procenty. U nás zatím tato studie takhle systematicky neproběhla, ale z odhadů, a nikoliv z mých, ale z odhadů, z odhadů komise pro bezpečí Rady Evropy vychází, že jsou to, že ta kvalita těch studií je taková, ten výsledek je srovnatelný, takže lze očekávat stejné výsledky ve všech ostatních členských zemích Evropské unie, možná o něco horší, možná o něco lepší.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Tak Pavel Pafko už jen opravdu velmi stručně před dalším přehledem zpráv. Prosím, pane profesore.
Pavel PAFKO, chirurg, 1. LF a FN Motol
--------------------
Velmi, velmi stručně. Za prvé, jsem smutný z toho, že se tady srovnává horolezectví s medicínou. Na hory lezou zdraví lidé, do nemocnice chodí staří, těžce postižení často lidé. Za druhé, a to považuji za podstatné, chtěl bych říct, že samozřejmě kvalitu ano, ale tady začíná postupně přerůstat přes to socialistické zdravotnictví kapitalistické prvky. Některým lidem se tady poskytuje lepší kvalita, některým horší, máme tady různé VIP programy. Já to všechno sleduju a jsem z toho smutný. Buďto teda musí mít všichni otevřenou šanci, anebo se v tom musí udělat pořádek.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Děkuji. Pavel Pafko. Pro tuto chvíli opět krátká přestávka. Budeme za chvíli pokračovat. Stručný přehled zpráv.
/zprávy/