Lékaři: informace netajíme
31.07.2007
Vedení sokolovské nemocnice tvrdí, že chyba, která se stala před 17 roky, se už nemůže opakovat
Sokolov - Je možné, že se někteří lidé operovaní v nemocnicích kraje třeba až po letech a úplně náhodně dozví, že lékaři při operaci udělali chybu, kterou se snažili ututlat? Takový případ se stal v roce 1990 v sokolovské nemocnici, kdy Marii Krejčové při operaci zašili v břiše chirurgickou roušku.
„Dnes už by se to stát nemohlo,“ tvrdí ředitelka sokolovské nemocnice Věra Procházková. Podle jejího lékařského náměstka Haralda Vrečka už není vůbec možné, aby pacient šel na operaci a nevěděl proč.
„Když si přečtete zásady, podle nichž pacient podstupuje lékařský zákrok, základním postulátem je informovanost. Pacient podepisuje souhlas, seznámení s riziky. Že by někdo přišel do nemocnice jako Alenka v říši divů, byl operován, nevěděl proč a byl propuštěn domů, to je v dnešní době nemožné,“ uvedl Vrečko.
Pacienti sokolovské nemocnice si mohou důležité informace na požádání vyžádat. Detailní informace se lze dozvědět na jednotlivých odděleních. Mezi dokumenty, které lze v nemocnici získat, patří například vyplnění formuláře pro pojišťovnu, posouzení zdravotního stavu pro sociální dávky, zpráva ošetřujícího lékaře, zpráva o zdravotním stavu pro komerční pojišťovnu či kopie zdravotní dokumentace.
To, co dnes nabízí nemocnice jako samozřejmost, přitom ještě před několika lety nebylo často vůbec možné. Přístup nemocnic k vydávání zdravotní dokumentace zásadně změnila v roce 2004 tragická nehoda, při níž zahynul u Karlových Varů Ivan Hlinka. Karlovarská nemocnice tehdy odmítla vdově po trenérovi vydat zdravotnickou dokumentaci. Hejtman Josef Pavel však spisy vydal. Od té doby je dostávají všichni pozůstalí. „Hejtman vše vyřešil rozumně i z lidského hlediska. Je dobře, že se to pak stalo obecným postupem i v jiných případech,“ uvedl advokát Jiří Polanský.
Jinou otázkou je, do jaké míry snížit riziko, že lékaři způsobí pacientovi potíže svou neúmyslnou chybou. „Jediná nemocnice, kde se nestala žádná chyba, je ta, kterou ještě neotevřeli,“ říká lékař David Marx, který se kvalitě péče a bezpečí pacientů dlouhodobě věnuje. Sokolovská nemocnice není výjimkou. Při vyšetření hlavy na neurologickém oddělení ochrnula dvaačtyřicetiletá matka dvou dětí Zuzana Rokosová. Od roku 2003 je bezvládná, upoutána na lůžko v léčebně a s okolím se dorozumívá jen pohybem očí.
Tragédií skončila snaha lékařů v lednu 2002 v chebské nemocnici. Tři lékaři tu pečovali o batole, a to zemřelo. Nezjistili, že dítě trpí velmi nebezpečným vchlípením střeva vyžadujícím operaci.
***
Co lze také žádat v sokolovské nemocnici
Fotokopie zdravotní dokumentace 100 Kč/strana
Zpráva ošetřujícího lékaře 200 Kč
Výpis ze zdravotní dokumentace pro komerční pojišťovnu 200 Kč
Opis propouštěcí zprávy 200 Kč
Zpráva o zdravotním stavu klienta pro komerční pojišťovnu 200 Kč
O autorovi| BOHUMIL ZEMAN, s přispěním Vladimíra Zedníka
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj