Maminko, co myslíte, které je vaše?

09.10.2007

VYMĚNĚNÝCH DĚTÍ JE VÍC

 

MF DNES zná další případy, kdy v porodnici matkám vyměnili novorozence. Podle lékařů se takové věci stávají a nejde jim stoprocentně zabránit. V třebíčské porodnici, kde zaměnili Veroniku a Nikolu, začala kontrola.

 

Praha - Bylo to brzy ráno a v porodních boxech porodnice v Brně-Bohunicích se narodily ve stejnou dobu dvěma matkám dcery.
„Po porodu jsme byly já i dcera označeny číslem, jí napsali navíc fialovou barvou příjmení na stehýnko. Nápis se však rozmazal a byla čitelná pouze koncovka -ová,“ popisuje šest let starý zážitek žena, která si nepřála kvůli příbuzným zveřejnit jméno. Po hodině strávené po porodu na porodním boxu byla stejně jako druhá matka převezena na oddělení šestinedělí. Asi po dvou hodinách jí přivezli dceru a tehdy si ji poprvé konečně pořádně prohlédla.
Proběhla vizita, přišli první příbuzní, druhý den další vizita. A před polednem šly matky s dětmi do ordinace, kde ortoped kontroloval dětem kyčle. Právě ten si všiml nesrovnalosti: číslo na náramku dítěte nesouhlasilo se jménem holčičky.
„S dětmi v postýlkách jsme se vrátily na pokoje. Po chvíli přišla sestra s tím, že mi dceru ‚na chvilku vezme‘. Řekla to tak, že jsem si byla jista, že něco není v pořádku. Trvala jsem na tom, že s miminkem půjdu i já. Vrátily jsme se do vyšetřovací místnosti, kde seděla moje ‚spolurodička‘ a v postýlce byla její dcerka. Sestra dala moji postýlku vedle její a někdo z personálu se mne zeptal: ‚Tak, která si myslíte, že je vaše dcera?‘ Těžko popsat pocit, který jsem měla. Přistoupila jsem k postýlkám a ukázala jsem na tu druhou, s cizím jménem. Řekli mi, že to tak opravdu je. Že během koupání a prohlídky dětí po porodu, došlo k záměně. Byly jsme v šoku. Mně se chtělo plakat, druhá maminka se smála a říkala, že si připadá jako ve filmu.“ Příběh má šťastný konec: přišla lékařka a omluvila se.
„Dodnes si říkám, jak jsem si mohla nevšimnout rozdílných čísel u mě a u dítěte. Ale mě ani v nejmenším nenapadlo, že bych ta čísla měla kontrolovat, jestli mám vlastní dítě,“ dodává matka tří dětí.
Mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová vzpomíná na jiný případ. „Sestra uložila dítě do cizí postýlky a došlo k záměně,“ popisuje. „Případ skončil tak, že jsme za přítomnosti právníka dětem odebírali krev a dělali test DNA, aby matky neodešly z porodnice s cizím dítětem,“ říká.
A ještě jeden příběh: ten MF DNES vyprávěl bývalý zaměstnanec pražské porodnice v Podolí s tím, že případ před třiceti lety odstartoval nový způsob značení novorozenců. U již propuštěné matky z porodnice ještě týž večer zazvonila zdravotní sestra i s pediatrem a v náručí měla dítě. Matce vysvětlili, že došlo k omylu, její dítě jí nesou a potřebují si vzít to, které má doma. Od té doby děti v Podolí označují nejen číslem, ale i příjmením na stehno.
„Bohužel je to tak dávno, že se nedají najít žádné záznamy,“ řekl ředitel porodnice Jaroslav Feyereisl.
Odborník na bezpečnost pacientů, lékař David Marx, tvrdí, že není způsob, jak stoprocentně vyloučit možnost záměny dětí. „Toto nebezpečí se dá jen snížit,“ říká.
Z výzkumů v USA plyne, že pravděpodobnost záměny je jedna ku tisíci. To neznamená, že když se v Česku rodí sto tisíc dětí ročně, tak u sta z nich není jisté, jestli mají pravé rodiče. „Výzkumy totiž počítají i se situacemi, kdy k záměně nedošlo, ale moc k ní nechybělo,“ řekl Marx.

„S dětmi jsme se vrátily na pokoje. Pak přišla sestra s tím, že mi dceru na chvilku vezme.“
Matka vyměněného novorozence

 

Foto popis| KTERÁ JE... Jaroslava Trojanová a Libor Broža z Jabloňova na Žďársku s Nikolkou, která není jejich.
Foto autor| FOTO: ČTK

Foto popis| ... KTERÁ? Manželé Jaroslava a Jan Čermákovi vychovávají už deset měsíců malou Veroniku. Až do minulého týdne nevěděli, že jim Veronika nepatří.
Foto autor| FOTO: MAFA – VÁCLAV HUBATA-VACEK