Skandál českého zdravotnictví
18.10.2007
Dvě rodiny na Třebíčsku prožily šok.
Obě rodiny, postižené skandáln,výměnou novorozenců‘, se už spolu začaly stýkat. Dohodly se, že se musí vzájemně podporovat a navštěvovat. Mezitím o záměně miminek diskutuje celá republika. Padají ostrá slova, anebo se mluví o výši odškodného. i měsících zjistily, že nevychovávaly vlastní dítě.
Česko řeší první známý případ záměny dětí. „Kauza svědčí přinejmenším o nepozornosti zdravotníků novorozeneckého oddělení,“ myslí si například známý brněnský porodník a dlouholetý předseda České gynekologické společnosti Vít Unzeitig. Nedbalost personálu, nebo úmyslná výměna? - to jsou otázky, na které teď m.j. hledají odpovědi kriminalisté. Porodníci ještě nedokážou vysvětlit, co se vloni 9. prosince v nemocnici přesně stalo.
Selhání na sále bylo zřejmě víc
„Pokud šlo o selhání, potom o selhání totální a ne jen jedné osoby. Ani ten úmysl zatím nelze vyloučit. Musíme počkat na konečné výsledky vyšetřování,“ dodává Vít Unzeitig. Podle něj zdravotníci např. selhali, když jim nepřišlo divné, že první den po porodu jedno dítě o půl kila zhublo a druhé naopak za stejný čas půl kila přibralo.
Sám si nevzpomíná, že by se kdy s podobným případem setkal. Rodičky se prý nemusejí ničeho obávat, záměna dětí je podle něj takřka vyloučená i za vysoké frekvence porodů. Rituál na porodních sálech je totiž pořád stejný. „Jedna porodní asistentka pomáhá s porodem, dítě pak vezme, ošetří je, napíše mu číslo na ruku, jde za matkou s tím samým dítětem a napíše číslo na ruku i matce,“ nastínil zažitý postup. Navíc mnohé porodnice dnes pracují s porodnickými boxy, které utvářejí uzavřený systém porodních aktivit. „To znamená, že jiná rodička do tohoto prostoru nepřijde a ošetření dítěte ihned po porodu se provádí ve stejné místnosti před zraky čerstvé maminky, případně ještě jejího doprovodu,“ vysvětluje.
***
Bude to běh na dlouhou trať
Obě rodiny holčiček zaměněných v třebíčské porodnici se jen obtížně vyrovnávají s tím, že děti, které vychovávaly po deset měsíců, nyn,vrátí‘. Na tom, že se dál o malou Veroniku i Nikolku budou starat jejich biologičtí rodiče, se sice oba páry dohodly, uskutečnit to ale bude znamenat čas a značný nápor na psychiku rodin, zejména matek. Skandální událost pak nevyžehlí ani případné miliony jako odškodné.
Bude odškodné tučnější?
Pokud záměna dětí nebyla úmyslným činem, tedy obchodováním s dětmi, potom nejspíše trestná nebude. Věc bude muset řešit nemocnice. Jeden z otců již avizoval, že bude po nemocnici požadovat odškodné ve výši deseti milionů korun. Milion korun za každý měsíc, po který vychovávali cizí dítě. Podle advokátky Petry Hruškové se ale v českých poměrech tak vysoké odškodné nedává. „Jde obvykle o statisícové částky,“ konstatovala advokátka. Dodala, že v západních zemích EU to ale bývají milionové cifry. Právnička Světlana Zvolánková ale ani požadovaných deset milionů nepovažuje za přemrštěnou částku. „Absolutně nevyčíslitelná škoda vznikla dítěti i oběma párům,“ uvedla.
Nemilosrdná pravděpodobnost
Odborník na bezpečnost pacientů, lékař David Marx, tvrdí, že není způsob, jak stoprocentně vyloučit možnost záměny dětí. „Toto nebezpečí se dá jen snížit,“ říká. Z výzkumů v USA plyne, že pravděpodobnost záměny je jedna ku tisíci. To ale neznamená, že když se v Česku rodí sto tisíc dětí ročně, tak u sta z nich není jisté, jestli mají pravé rodiče. „Výzkumy totiž počítají i se situacemi, kdy k záměně nedošlo, ale moc k ní nechybělo,“ řekl Marx.
Podobné případy ve světě
Únor 1993
Rodiče žalovali nemocnici v jihoanglickém Southamptonu za výměnu dětí v roce 1992. Sestry spletly cedulky se jmény holčiček, což odhalily až následné testy. Děti se vrátily k biologickým rodičům.
Březen 1998
Výměna novorozenců v holandském Nieuwegeinu. Sestra při propouštění položila děti do nesprávných postýlek. Přišlo se na to, když se do nemocnice vrátila jedna z matek kvůli problémům s kojením. Rodiny si děti vyměnily.
Srpen 1998
V Charlotteswillu ve Virginii (USA) zveřejnili záměnu děvčátek z června 1995. Rodiny dětí se shodly, že si ve vlastním zájmu děti nevymění.
Říjen 2000
Porodnice v sicilském městě Mazara del Vallo přiznala, že personál uložil omylem novorozence do nesprávných postýlek. Chybu odhalili
po testech DNA rodiče jednoho z dětí.
Listopad 2006
Dvě čínské rodiny podaly společnou žalobu na nemocnici ve městě Nan-Ning, kde došlo k záměně dvou chlapečků. Ti se narodili už v roce 1991, na omyl se přišlo po testech až za dlouhých patnáct let!
Červen 2007
K záměně dvou holčiček došlo na novorozeneckém oddělení nemocnice v Dolném Kubíně. Podezření pojala matka jedné z holčiček. Sama označila,vyměněnou matku‘ a požádala o pomoc Úřad pro dohled nad zdravotní péčí. Až test DNA dokázal, že děvčátka byla skutečně vyměněna. Nemocnici hrozí pokuta ve výši pěti milionů slovenských korun.
Stoupá zájem o testy DNA
Záměna miminek v třebíčské nemocnici začíná v některých rodinách vyvolávat pocit nejistoty. Lidé si chtějí být svým rodičovstvím stoprocentně jisti a žádají o testy DNA. Centra, která testování provádějí, už hlásí až trojnásobný nárůst žádostí o testy. Na další boom se ještě připravují. „Vždy, když se stal ve světě takový případ, zdvihne se zájem ještě také o test mateřství, který jinak děláme tak jeden do roka,“ řekl Marek Minárik ze společnosti Genomac. Podobně lidé reagovali třeba i loni, když vyplula na povrch záměna miminek v Dolném Kubíně na Slovensku.
Trauma i pro novorozence
„Miminka si už nějaký vztah ke svým matkám vytvořila ještě dříve, než se narodila. Pak došlo k šoku - k výměně a miminka se s tím nějakým způsobem musela vypořádat. Nyní má dojít k další změně, kdy se děti mají vrátit k původním rodičům. Dá se předpokládat, že pokud by se nepodařilo zvládnout výměnu, tak se miminko v budoucnu může setkat se situací, která mu v podvědomé rovině připomene záměnu rodičů a může v něm vyvolat úzkost. Zda se to ale stane, to ukáže až doba,“ říká psycholog Karel Humhal.
Foto popis| Malou Nikolku Jaroslava Trojanová a Libor Broža deset měsíců vychovávali jako vlastní...
Foto popis| ...stejně jako dávali láskyplné prostředí malé Verunce Jaroslava a Jan Čermákovi.
Foto autor| foto: ČTK (2), Profimedia.cz (1), archiv P. S. (1)
O autorovi| připravila V. Tomanová