Pochybila nemocnice při vraždách?

15.12.2006

VYŠETŘOVÁNÍ

 

Policie a vláda spekuluje nad možným pochybením nemocnice, ve které primář odhalil zaměstnance, jenž údajně usmrtil osm pacientů.

Odvolaný ředitel Nemocnice Havlíčkův Brod Josef Pejchl odmítá, že by v případě vražd pochybil. Ministr zdravotnictví v demisi Tomáš Julínek (ODS) chystá znaleckou komisi.
Policie a vedení havlíčkobrodské nemocnice zveřejnilo informace o případu jedné z největších sérií vražd v historii České republiky předminulý týden. Petr Zelenka, třicetiletý zaměstnanec nemocnice, je obviněn z toho, že zavraždil 8 lidí a u 9 se o to pokusil.
Zelenka, který v nemocnici pracoval na pozici zdravotní sestry, údajně podal 17 vážně nemocným pacientům oddělení ARO velkou dávku léku heparin. Ten způsobil masivní krvácení, kterému část pacientů podlehla. První případ nezvyklého krvácení se objevil v polovině května. „Hned po prvních případech jsem začal hledat příčinu, proč máme najednou tolik komplikací,“ popisoval situaci pro Aktuálně.cz primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Pavel Longin. Na nezvyklou situaci ukázaly i finance, náklady na krev a krevní deriváty byly totiž najednou za pouhé 4 měsíce třikrát vyšší než v loňském roce. Díky kontrole dokumentací všech pacientů a služeb zdravotnického personálu se primáři Longinovi podařilo přijít na jméno Petr Zelenka. V pondělí 25. září pak primář své podezření sdělil tehdejšímu řediteli nemocnice Josefu Pejchlovi. Den na to Zelenka po „dohodě“ z nemocnice odešel.

 

Trestní oznámení na neznámého pachatele

 

Po necelých třech týdnech, 13. října, nemocnice podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Nemocnice jej však nežaluje kvůli vraždám, v trestním oznámení stojí, že jeden ze zdravotníků - možná vědomě - podal pacientovi špatnou dávku léku, nemocnice zároveň ale dodává, že předávkovanému se nic nestalo. „V té době jsme neměli v ruce žádný důkaz, který by jej usvědčil z toho, že vraždil. Měli jsme pouze indicie, že poškozuje pacienty. Byly to však pouze domněnky. Proto jsme také podali trestní oznámení na neznámého pachatele,“ řekl Pejchl Právu.
Zelenka se pak nechal zaměstnat v jihlavské nemocnici. Zde ho také policie 1. prosince zatkla. A právě tuto prodlevu nemocnici vyčítá kraj i ministerstvo.

 

Ředitel nemocnice odvolán

 

Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil (ODS) 5. prosince ředitele havlíčkobrodské nemocnice Josefa Pejchla odvolal. „Důvodem není pochybení v lékařské a zdravotní péči ani systémové pochybení.
Důvodem odvolání je absence nutné komunikace s krajem jako zřizovatelem nemocnice,“ uvedl Vystrčil pro deník Dnes. Svou roli podle něj sehrálo i manažerské selhání ředitele v případě řízení nemocnice po odhalení úmyslného poškozování zdraví pacientů ze strany jednoho zaměstnance.
„Ředitel nedokázal zabránit tomu, aby po propuštění ze zaměstnaneckého poměru podezřelá osoba našla uplatnění v jiném zdravotnickém zařízení,“ vzkázal dále přes Dnes hejtman. Josef Pejchl se ale brání tím, že stále neměl v ruce žádný pádný důkaz k tomu, aby zabránil podezřelému do nemocnice nastoupit. „Nevěděli jsme, že je to vrah, měli jsme jen podezření,“ řekl pro ČT24 Pejchl. Možné pochybení nemocnice připouští i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, ten se chystá zřídit znaleckou komisi, která by měla prověřit, proč nemocnice podala trestní oznámení až v říjnu a v jaké podobě ho podala. Podle Julínka byl přístup zdravotníků přinejmenším laxní.
Deník Dnes dokonce spekuluje o tom, zda nemocnice nechtěla celý případ takzvaně zamést pod koberec, podle ní exředitel některé informace zatajuje. Poukazuje také na určité nesrovnalosti ve výpovědi jak Josefa Pejchla, tak Pavla Longina. Za primáře se postavil Lékařský odborový klub (LOK).
Svou podporu mu vyjádřil v otevřeném dopise, který schválila porada předsedů LOK. „Nesouhlasíme s tím, aby kdokoli zpochybňoval vámi volený postup při odhalování tak závažné trestné činnosti,“ napsali Longinovi odboráři.

 

Jak snížit riziko

 

Ministr zdravotnictví se domnívá, že nemocnice nevědí, jak by měly v případě podezření na závažné trestné činy postupovat. Uvedl, že je proto nutné „zvýšit právní vědomí“ ve zdravotnických zařízeních. Julínek se chystá spolu s ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS) sestavit pro nemocnice určitý návod. Zároveň vyzval nemocnice, aby usilovaly o mezinárodní akreditaci, která prověřuje postup i organizaci práce a je zárukou větší bezpečnosti pro pacienty. S tím souhlasí i předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví David Marx. „Rizika v nemocnicích lze minimalizovat akreditacemi zdravotnických zařízeních, tedy velmi zjednodušeně jde o standardizaci prováděných činností a nezávislou externí kontrolu kvality a bezpečí. Akreditovaná nemocnice musí mít zavedený přísný systém výběru nových zaměstnanců na základě jejich odborných i osobnostních kvalit,“ uvedl Marx pro Dnes.

 

Foto popis| Josef Pejchl.
Foto autor| Foto: Michaela Svobodová