Nemocniční nákazy

29.03.2011

Nemocnice v nás může vzbuzovat představu sterilního místa - všudypřítomná bílá barva navozuje pocit naprosté čistoty, po chodbách se line typický pach dezinfekčních prostředků. A sotva do nich vkročíme, máme pocit, že jsme pod ochranou…

To je ale jen zdání. Jednou z nejčastějších komplikací při poskytování zdravotní péče jsou nozokomiální infekce neboli nemocniční nákazy.

Nozokomiální (z řeckého „nosokomeion“ = nemocnice) infekce je nakažlivé onemocnění získané v přímé souvislosti s pobytem, vyšetřováním či výkony ve zdravotnickém zařízení. Vzhledem k inkubační době se může projevit až po propuštění pacienta nebo jeho přeložení do jiného zařízení.

 

Zdroje nákazy

V každém zdravotnickém zařízení se nachází bezpočet možných zdrojů nákazy. Jsou to veškeré kontaminované (zamořené) plochy, předměty, vzduch, nástroje, infekce se může šířit i prostřednictvím infuzí nebo transfuzí krve, vodou nebo potravou. K přímému přenosu nákazy pak dochází při kontaktu s jiným pacientem, zdravotnickým personálem nebo i návštěvníkem zvenčí.
Nozokomiální infekce (NI) přitom mohou výrazně zkomplikovat a prodloužit pobyt pacienta v nemocnici nebo i ohrozit jeho život. Výskyt NI je podmíněn mnoha faktory, které z nemocničního prostředí nelze zcela odstranit. Jejich vzniku a šíření napomáhá běžné používání invazivních diagnostických a léčebných zákroků, jako jsou infuze, endoskopie, dlouhodobě zavedené žilní nebo močové katétry, napojení na nejrůznější přístroje a samozřejmě také oslabení organismu nemocí.
U pacientů s výrazně sníženou imunitou může mít i banální nákaza osudné následky.
Nemocniční bakteriální kmeny bývají často vysoce odolné (rezistentní) až multirezistentní na široce používaná antibiotika i na dezinfekční prostředky.

 

Co můžete udělat vy?

* Upozorněte návštěvu na nutnost umytí rukou, dohlédněte, aby si návštěvníci nesedali na postel a nic na ni neodkládali.
Zdrojem nákazy dokonce může být i pacient sám sobě, pokud mikroorganismus pochází z jeho vlastního bakteriálního osídlení.
Ve svém přirozeném prostředí je nepatogenní, jestliže je ale zavlečen do jiných tkání nebo orgánů (např.
střevní mikroorganismy do břišní dutiny při operaci), může začít škodit.

 

Častí původci NI:

Bakterie

Stafylokoky: Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) - hnisavé infekce ran, kožní choroby, pneumonie, sepse. Enterobakterie: běžně v trávicím ústrojí, např. Escherichia coli - střevní infekce, infekce močové, žlučové a dýchacích cest, infekce v ranách, sepse.
Enterokoky: běžně v tlustém střevě - např. urologické infekce, gynekologické záněty, pooperační břišní komplikace.
Streptococcus pneumoniae (pneumokok): často na sliznicích horních dýchacích cest - zvláště při oslabení organismu, původce pneumonií a meningitid.

Viry

* především respirační nákazy (chřipka),
* mezi specifické nemocniční infekce patří virová hepatitida typu B či C. Původci NI mohou být i houby (plísně) a prvoci.

 

Cesty prevence

K zabránění vzniku a šíření nozokomiálních infekcí slouží dlouhá řada preventivních opatření, jež jsou podrobně stanovena hygienicko-protiepidemickými řády příslušného zdravotnického zařízení: choroboplodné zárodky potírá důkladná dezinfekce a sterilizace, rutinně se používá ochranný oděv, ústní roušky a gumové rukavice, přednost mají jednorázové nástroje a pomůcky.

 

Co můžete udělat vy?

* Při vstupu na některá pracoviště se návštěvníci musí převléknout, vzít si jednorázové návleky na obuv a vydezinfikovat si ruce.
Častým nedostatkem bývá volný pohyb personálu mezi izolovanou a neizolovanou částí pracoviště.
Takové chování představuje pro pacienty vysoké riziko a je na místě ihned se ozvat, případně promluvit s vedoucím daného pracoviště.

 

Máte čisté ruce?

Před operací nebo jakýmkoli zákrokem bychom důkladné umytí a dezinfekci rukou očekávali. Možná vás ale překvapí, že povinností každého zdravotníka je řádně si omýt nebo vydezinfikovat ruce, kdykoli na vás sahá. Mnohem účinnější i rychlejší než mytí je dezinfekce rukou alkoholovým dezinfekčním prostředkem, který by měl být umístěn buď přímo na pokoji pacientů, před vstupem do místnosti, nebo by jej zdravotníci měli mít u sebe. Stejně tak při provádění výkonu u dalšího pacienta je nutné navléknout si nové rukavice (nestačí ruce v rukavicích umýt).

 

Co můžete udělat vy?

* Chraňte se - sledujte, zda si personál důsledně myje či dezinfikuje ruce před tím, než k vám přistoupí.
* V opačném případě se nebojte slušně a nekonfrontačně zdravotníků zeptat, zda tento režim dodržují, například: „Neviděl jsem vás dezinfikovat si ruce, nevadilo by vám udělat to nyní?“ * Buďte pečliví i při své vlastní hygieně. Pokud vám to zdravotní stav dovolí, často si myjte ruce a často se sprchujte. Vaše lůžko by mělo být stále čisté, proto kdykoli dojde ke znečištění (krev, moč, hlen apod.), požádejte personál o okamžitou výměnu.
S nozokomiálními nákazami úzce souvisí i téma stravování v nemocnicích, kterému se budeme věnovat příště.

 

Nejčastější
nozokomiální
infekce
* infekce močových cest,
* infekce respiračního traktu
- zvláště pneumonie (zápaly plic),
* chirurgické infekce - v pooperačních ranách,
* infekce krevního řečiště - sepse
(„otravy krve“).

 

Podle odhadů je v rozvinutých zemích zaznamenán výskyt nozokomiálních infekcí u 5-10 % všech hospitalizovaných, u pacientů na jednotkách intenzivní péče je to dokonce 15-40 %. Každého pacienta se bezprostředně „dotýká“ hygiena rukou zdravotnického personálu.

„V oblasti hygieny je stále velký prostor pro šíření osvěty mezi pacienty. Schválně jsem vyzkoušel maminky - neumyl jsem si ruce, než jsem přistoupil k jejich dítěti. Nijak na to nereagovaly a pak mi vysvětlily, že se ostýchají nebo že lékařům věří… Každý pacient by měl vědět, že má možnost se zeptat i požádat personál o nápravu. Hygiena rukou je přesně dána předpisy. Je však objektivně podloženo fakty, že správný postup dodržuje jen asi 80 % zdravotníků! Někteří pracovníci to odmítají i z časových důvodů. Když ale lékař bude nosit lahvičku s dezinfekčním prostředkem stále u sebe, nebude mít pocit, že ho to nějak zdržuje,“ podotýká MUDr. David Marx, Ph. D., ředitel Spojené akreditační komise, která provádí hodnocení kvality a bezpečí v českých zdravotnických zařízeních.

 

Foto popis| MUDr. David Marx, Ph. D.
Foto autor| foto: shutterstock. com

 

O autorovi| Hana Burdová, odborná spolupráce: MUDr. David Marx, Ph. D. další zdroj: http://www.mzcr.cz Kniha bezpečí, Rádce pacienta