Nový plán: plaťte si plomby a starejte se o zdraví

16.04.2012

Ministerstvo zdravotnictví chystá druhou velkou vlnu změn nejen pro pacienty. Mimo jiné hodlá tvrdě trestat i korupci v ordinacích

Praha – Dosud to bylo jen zahřívací kolo. Ta pravá smršť ve zdravotnictví by měla teprve přijít. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) představil osm novelizací a čtyři nové zákony, které by měly úplně změnit charakter českého zdravotnictví.
„Všechny připravované kroky přinesou pozitivní výsledky pro české pacienty, lékaře i celý zdravotnický systém a přiblíží české zdravotnictví standardům obvyklým v Evropské unii. Zároveň přispějí k dalšímu zamezení plýtvání finančními prostředky,“ uvedl Leoš Heger.
Čím tedy chce ministr zlepšit život třeba právě pacientům? Za klíčový považuje především návrh zákona o zdravotních pojišťovnách, který se pacientů podstatně dotkne.
„Chceme zvýšit konkurenci mezi pojišťovnami,“ přiblížil ministr. Pojišťovny by totiž měly od pacientů vybírat pojištění samy,přičemž částka se může u každé z nich lišit.
Na druhou stranu by už pojišťovny nehradily tolik položek jako dosud. Některé léky, které zatím proplácejí, si budou muset lidé platit ze svého. Stejně tak by lidé platili třeba za plomby, lázně, rehabilitaci nebo by pojišťovny nepřispívaly na brýle.
Nutno dodat,zatím jde„jen“ o plán.
Pojišťovny by také mohly chtít více peněz po pacientech, kteří budou zanedbávat preventivní prohlídky, nebo budou dokonce mařit léčbu. Naopak pacienti, kteří spolupracují, by se mohli zase těšit třeba na levnější lázně.
Snahy ministerstva zdravotnictví o efektivitu ovšem pacienti příliš neocenili. „Panem ministrem jsme zklamáni notoricky, ale teď se od pacientů úplně odvrátil. Rozumově se to zdůvodnit nedá,“ zhodnotil ministrem předložené návrhy viceprezident Svazu pacientů Josef Mrázek.
Vadí mu zejména, že reformou zaniká princip solidarity. „Neodstraňují se vady a jenom se hledí na to, aby se z pacientů vydobyly další peníze. Je to v rozporu s dobrými mravy,“ doplnil Josef Mrázek.
Ministrem Hegerem předložené návrhy nevoní ani šéfovi České lékařské komory Milanu Kubkovi. „Čiší z toho snaha, aby občané platili stále více, ale aby více peněz zůstalo ve zdravotních pojišťovnách,“ řekl.

Vyzkoušené cesty

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek minulý týden uvedl, že úřad plánuje zvýšení současného regulačního poplatku ze 30 na 50 korun, protože jeho nynější výše už neplní svoji funkci, tedy snížení počtu návštěv. Stejně tak by pacienti mohli platit 200 korunu specialisty, pokud by přišli bez doporučení praktika.
Milan Kubek ovšem namítl, že takový nápad nikomu neprospěje. „Povede to jedině k většímu zatížení praktických lékařů,“ doplnil šéf lékařské komory, kterému se také nezamlouvá zvýšení spoluúčasti pacientů ze současných 17 na 22 procent. „Tyto plány už značná část populace neunese,“ domnívá se.
Jenomže pro ředitele Společné akreditační komise, která posuzuje kvalitu a bezpečí v nemocnicích v České republice, Davida Marxe nejsou ministrem Hegerem předložené návrhy novel a zákonů žádným revolučním výbuchem. „Je to vyjádření toho, že Česká republika jde vyzkoušenými a funkčními cestami reformy zdravotních systémů v Evropě,“ řekl. Současné zdravotnictví totiž nelze porovnávat se stavem, v jakém bylo třeba před několika desítkami let, kdy byla medicína mnohem jednodušší. Dnes je péče drahá, takže systém se tomu musí přizpůsobit.